55 mln euro na internet bezpieczny dla dzieci

10-12-2008, 07:38

Nowy program "Bezpieczny Internet" będzie miała od przyszłego roku Unia Europejska. Pomysł poparła już Rada Ministrów. Unia wyda 55 mln euro, głównie na podnoszenie świadomości w zakresie uwodzenia dzieci przez internet oraz cyberprzemocy.

Nowy program "Bezpieczny Internet" na lata 2009-2013 został przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów i będzie stanowił kontynuację poprzedzającego go programu, który obejmował lata 2005-2008. Nowy program została po raz pierwszy przedstawiony w lutym przez Komisje Europejską, a potem poparty przez Parlament Europejski w dn. 23 października.

W ramach nowego programu Unia chce m.in. podnosić świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń w internecie. Planowane jest stworzenie sieci punktów informacyjnych dostępnych za pośrednictwem internetu lub telefonicznie, gdzie można będzie zgłaszać nielegalne i szkodliwe treści oraz zachowania.

Ponadto program ma służyć promowaniu inicjatyw samoregulacyjnych w tej dziedzinie i angażowanie dzieci w tworzenie bezpiecznego środowiska w internecie. Celem programu jest także ustanowienie bazy wiedzy odnoszącej się do nowych trendów w zakresie korzystania z technologii internetowych i ich wpływu na życie dzieci poprzez zebranie na poziomie europejskim doświadczeń z dziedziny techniki, psychologii i socjologii.

Budżet wynoszący 55 mln euro dla nowego programu "Bezpieczny Internet" zostanie podzielony w następujący sposób: 48% zostanie przeznaczonych na podniesienie świadomości społeczeństwa, 34% na walkę z nielegalnymi treściami i z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci, 10% na promowanie bezpiecznego środowiska internetowego oraz 8% na utworzenie bazy wiedzy.

Z najnowszego badania Eurobarometru, przeprowadzonego we wszystkich państwach członkowskich UE, wynika, że 75% dzieci w wieku od 6 do 17 lat korzysta już z internetu i zjawisko to ma tendencję wzrostową. Połowa rodziców, którzy sami nie korzystają z internetu, przyznaje, że ich dzieci mają dostęp do sieci.

Przynajmniej połowa rodziców twierdzi, że rozmawia ze swoimi dziećmi o korzystaniu z internetu. Ponadto podejmują oni środki zapobiegawcze, takie jak zabranianie dzieciom ujawniania danych osobowych w sieci (92%) lub rozmawiania z osobami, których nie znają (83%). 59% rodziców deklaruje, że stosują filtry lub oprogramowanie monitorujące.

Rodzice, którzy nie korzystają z tego typu narzędzi, twierdzą, iż ufają swoim dzieciom (64%) lub nie wiedzą, jak zdobyć te narzędzia lub jak je obsługiwać (14%). Analiza SIP Bench dotycząca filtrów, ostatnio opublikowana przez Komisję, pokazuje, że zasadniczo narzędzia te uległy poprawie w ciągu ostatnich trzech lat i ich instalacja stała się łatwiejsza.

Badania pokazują też, że 60% rodziców europejskich dzieci martwi się, że ich pociecha może stać się ofiarą uwodziciela internetowego, a 54% z nich obawia się, że ich dzieci mogą być szykanowane w sieci (zastraszane na stronach internetowych lub wiadomościami SMS-owymi).


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031