Wywiad USA bada 1,6% informacji z sieci... przynajmniej tak twierdzi

12-08-2013, 09:03

Amerykański wywiad zbiera ok. 1,6% informacji przesyłanych w internecie, a tylko mała tego część jest uważnie przeglądana - ujawniła Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Pytanie tylko, czy nie dało się tego ujawnić przed wyciekami Snowdena?

Przed ostatnim weekendem prezydent Barack Obama zorganizował konferencję prasową, w czasie której po raz kolejny bronił praktyk Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Prezydent przekonywał, że kongres ma wystarczającą kontrolę nad wywiadem i politycy byli informowani o tym, co się dzieje. Poza tym twierdził, że już wcześniej miał zamiar ujawnić więcej informacji o NSA i wzywał do przeglądu działań służb, jeszcze zanim ujawniono dokumenty zebrane przez Snowdena. Pod tym tekstem znajdziecie nagranie konferencji, jeśli interesują Was szczegóły.

zdjęcie

NSA: Tykamy 1,6% informacji z sieci

O wiele ciekawsze wydaje się to, co w tym samym czasie opublikowała NSA. Wydała ona 7-stronicowy dokument opisujący misję i działania NSA. W nim również jest wzmianka o tym, że w maju 2013 r. Prezydent wezwał do przeglądu działań wywiadu.  

Zadziwiające jest samo wydanie tego rodzaju dokumentu. NSA nigdy nie była instytucją otwartą na komunikowanie czegoś obywatelom. W samym dokumencie znajdują się pewne ciekawostki m.in. na temat zakresu i skali zbierania danych w internecie. 

NSA twierdzi, że każdego dnia w internecie przesyła się ok. 1826 petabajtów informacji. NSA "dotyka" tylko 1,6% tych informacji. Z tego ok. 0,025% jest przeznaczane do przeglądania. Ostatecznie analitycy wywiadu przeglądają "tylko" 0,00004% informacji przesyłanych w internecie - tak przynajmniej twierdzi NSA.

Snowden mógł zgłosić nadużycia?

NSA twierdzi też, że nie współpracuje z zagranicznymi wywiadami w taki sposób, aby zlecać tym wywiadom robienie czegoś, do czego sama NSA nie byłaby uprawniona. W tym kontekście trzeba przypomnieć wycieki na temat szpiegowania polityków z państw sojuszniczych. Oczywiście NSA nie zaprzecza, że w ogóle współpracuje z zagranicznymi wywiadami. Agencja przyznaje nawet, że współpraca jest bardzo owocna.

Dokument wspomina też o procedurach minimalizowania zbierania danych, szczególnie dotyczących osób z USA. Ponadto NSA przekonuje, że jej personel sam może zgłaszać nadużycia i uruchamiane są procedury, które mają te nadużycia wyeliminować.

Trudno dziś wierzyć NSA

Czy dokumenty i oświadczenia NSA mówią prawdę? Nawet jeśli tak, to trzeba przyznać, że ujawnienie tych informacji następuje zbyt późno. Czy NSA nie mogła wcześniej oświadczyć, że filtruje 1,6% internetowego ruchu? Czy nie można było wcześniej ujawnić, że inwigilowani są nie tylko podejrzani, ale również ich znajomi i znajomi znajomych? Czy nie dało się ujawnić skali zbierania billingów?

Sonda
Czy wierzysz, że NSA zbiera 1,6% informacji z sieci?
  • tak
  • myślę, że zbiera więcej
  • myślę, że zbiera mniej
wyniki  komentarze

Oczywiście ujawnienie tych rzeczy wcześniej spowodowałoby jakiś odzew, być może przykry dla NSA, ale z pewnością nie tak przykry jak wycieki Snowdena. Dziś NSA może sobie ujawniać, co chce, ale ludzie będą bardziej wierzyć prasie, która często przedstawia tylko pojedyncze slajdy z komentarzem zawierającym więcej domysłów niż faktów.

Wycieków Snowdena nie da się już cofnąć, ale z całego zamieszania NSA może wyciągnąć ciekawe wnioski. W XXI wieku po prostu nie można liczyć na to, że "nikt się nie dowie".

Poniżej nagranie z konferencji Baracka Obamy.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031