Wirtualna manifestacja przeciwko cenzurze w Sieci

07-11-2006, 09:51

Dziś i jutro trwa akcja "24 godziny przeciwko cenzurze w internecie", która została podjęta przez organizację Reporterzy Bez Granic. Każdy internauta może wziąć w niej udział. W ramach akcji opublikowano m. in. listę 13 krajów, które cenzurują internet i stosują represje wobec osób krytykujących w internecie władze swojego kraju.

Kraje nazywane wrogami internetu to: Arabia Saudyjska, Białoruś, Birma, Chiny, Egipt, Iran, Korea Północna, Kuba, Syria, Tunezja, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam. Nowym członkiem na liście jest Egipt. W kraju tym aresztowano już blogerów opowiadających się za reformami.

Z listy wrogów internetu zostały skreślone trzy kraje: Libia, Malediwy i Nepal. Przedstawiciele organizacji twierdzą, że w tych krajach internet nie jest już cenzurowany i nie więzi się internautów za teksty o charakterze politycznym.

W proteście przeciwko cenzurowaniu internetu może wziąć udział każdy. Dziś, od godziny 11:00, do 11:00 dnia jutrzejszego, można odwiedzać stronę www.rsf.org i klikając na interaktywnej mapie można sprawić, że internetowe "czarne dziury" zaczną znikać. Każde kliknięcie i każdy głos zostaną oczywiście zliczone i - jak czytamy na stronie organizacji Reporterzy Bez Granic - "pozwoli organizacji mówić z coraz większą siła".

Należy zaznaczyć, że akcja "24 godziny przeciwko cenzurze w internecie" to nie tylko cybermanifestacja. W czasie akcji biura organizacji będą na całym świecie prowadzić akcję przeciwko "nieetyczności gigantów internetu". Każdy internauta będzie mógł również osobiście wysłać wiadomość do założycieli firmy Yahoo, z prośbą o zaprzestanie niechlubnej współpracy z władzami Chin.

Organizacja Reporterzy Bez Granic planuje również uruchomienie swojej własnej platformy blogowej, która pozwoli na swobodne wypowiadanie swoich poglądów. Również dziś uruchomiona zostanie nowa wersja strony Reporterów Bez Granic w języku arabskim.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy