Windows Phone 8 to będzie nowy system, nie aktualizacja WP7

21-06-2012, 08:52

Microsoft zaprezentował swój nowy system mobilny - Windows Phone 8 - i ogłosił coś, co nie spodoba się wszystkim. Nie będzie można zaktualizować WP7 do WP8. Po prostu gigant stworzy system oparty na tych samych technologiach, na których bazuje biurkowo-tabletowy Windows 8. W dłuższej perspektywie czasowej to się opłaci.

Wczoraj w San Francisco Microsoft zaprezentował nową wersję swojego systemu mobilnego - Windows Phone 8. Ten system będzie bazował na tych samych technologiach, co "zwykły" Windows 8, co oznacza kolejną istotną zmianę w filozofii Microsoftu. Do tej pory firma z Redmond ciągle starała się odróżnić system mobilny od systemu dla komputerów biurkowych, co zresztą krytykowano. Z jednej strony firma mówiła o "Windowsie na wszystkich urządzeniach", ale przecież nie było tak, że użytkownik dostawał to samo na dużym i małym ekranie.

Teraz to się zmienia, co ma również swoje złe strony. Windows 8 będzie całkiem nowym produktem, przeznaczonym na najnowsze urządzenia. Nie będzie go można dostać poprzez aktualizację Windows Phone 7. To będzie właśnie koszt bardziej podobnych systemów na różnych urządzeniach. Na pocieszenie użytkownicy Windowsa 7 dostaną nowy ekran startowy, ale o tym później.

Czytaj: Microsoft Surface: nowa rodzina PC-tów dla Windowsa (wideo)

Wśród nowości, jakie znajdziemy w Windows Phone 8, należy wymienić:

 • wsparcie dla procesorów wielordzeniowych;
 • wsparcie dla wyświetlaczy w rozdzielczości 1280x768 oraz 1280x720;
 • wsparcie dla wymienialnych kart MicroSD;
 • wsparcie dla technologii zbliżeniowych NFC;
 • przeglądarka Internet Explorer 10;
 • cyfrowy portfel do przechowywania kuponów, kart pokładowych itd., czyli mamy kolejną wariację na temat Google Wallet oraz aplikacji Passbook przedstawionej ostatnio w iOS 6;
 • nowe mapy wykorzystujące technologie Nokii;
 • lepsze aplikacje i gry (ponad 100 tys. aplikacji);
 • wbudowane opcje szyfrowania urządzenia (istotne dla firm);
 • zdalne zarządzanie urządzeniami (również dla firm);
 • możliwość tworzenia firmowych hubów,
 • wsparcie dla 50 języków;
 • sklep z aplikacjami dostępny w 180 krajach;
 • nowy ekran startowy.

Ten nowy ekran startowy będzie się prezentował tak, jak na obrazku poniżej. Zwróćcie uwagę na nowe palety kolorów (jest ich kilka, my pokazujemy dwie) oraz trzy różne rozmiary kafelków (Live Tiles). Również film pod tym tekstem prezentuje ekran startowy.

Obrazek - Windows Phone 8

Ten ekran startowy otrzymają również posiadacze urządzeń z Windows Phone 7.5 w ramach aktualizacji. Nie będzie to jednak aktualizacja do Windows Phone 8. System Windows Phone 7.5 z nowym ekranem startowym jak w Windows Phone 8 będzie określany jako Windows Phone 7.8.

Czy Apple i Google mają się czego bać? Jeszcze nie, natomiast firmą, która z niepokojem mogła patrzeć na prezentację w San Francisco, była... RIM, czyli producent urządzeń BlackBerry. Polegała ona na firmach, ale firmy ufają również Microsoftowi. Teraz Microsoft proponuje im smartfon dostosowany do ich potrzeb, który będzie współpracował z innymi jego narzędziami. Wydaje się też, że nowy Windows Phone 8 ma lepszy wskaźnik "cool factor" niż najnowsze systemy BlackBerry.

Poniżej film prezentujący nowy ekran startowy Windowsa Phone 8.

 

Czytaj: Surface już pokonał PC-ty i iPada? Nie. Diabeł tkwi w szczegółach


Źródło: Windows Team Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy