Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na początku minionego tygodnia nowozelandzka policja uruchomiła stronę typu wiki, na której obywatele mogą dyskutować kształt ustawy regulującej działania policji, mającej wejść w życie w 2008 roku.

Obowiązująca ustawa, tzw. Police Act, choć była nowelizowana ponad 25 razy, wciąż jest prawem przestarzałym, pochodzącym z 1958 roku. Dlatego też na początku ubiegłego roku nowozelandzki rząd zdecydował o rozpoczęciu prac nad nowym prawem. Działania zostały podzielone na trzy fazy: przygotowanie wstępnego szkicu ustawy, publiczna debata nad jej kształtem i opublikowanie końcowego projektu, który dyskutowany będzie w parlamencie.

Drugą fazę zespół rewidujący ustawę postanowił przeprowadzić w sposób nieszablonowy, uruchamiając internetowy serwis oparty na mechanizmie typu wiki - takim jak ten, na którym działa Wikipedia, największa internetowa encyklopedia.

Uruchomienie takiej wiki jest dość nowatorskim posunięciem, ale mamy nadzieję, że dzięki niemu w dyskusję nad nowym kształtem ustawy włączą się osoby bezpośrednio nią zainteresowane - powiedział po uruchomieniu strony przewodzący zespołowi Hamish McCardle.

Serwis okazał się być strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie serwisem zaskoczyło pracujących nad ustawą. Ze względu na dużą liczbę sugestii od mieszkańców Nowej Zelandii, możliwość dyskusji została chwilowo wyłączona, aby zespół mógł się zapoznać z dotychczasowymi propozycjami. Strona główna wiki została opatrzona humorystycznym komentarzem oznajmiającym, że "nawet wiki potrzebują przerwy".

Jak komentuje Łukasz Bigo z PC World Komputer, Nowa Zelandia ma szansę na powrót do starożytnych źródeł demokracji, w której każdy obywatel nie tylko głosuje na "tak" lub "nie", ale również wygłasza swoją opinię na temat istotnej dla niego kwestii.

Projekt ustawy dostępny będzie w połowie listopada br., a do nowozelandzkiego parlamentu ma trafić pod koniec roku.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kolejne nabytki Netii