Wiki przydatnym narzędziem w demokracji

30-09-2007, 22:42

Na początku minionego tygodnia nowozelandzka policja uruchomiła stronę typu wiki, na której obywatele mogą dyskutować kształt ustawy regulującej działania policji, mającej wejść w życie w 2008 roku.

Obowiązująca ustawa, tzw. Police Act, choć była nowelizowana ponad 25 razy, wciąż jest prawem przestarzałym, pochodzącym z 1958 roku. Dlatego też na początku ubiegłego roku nowozelandzki rząd zdecydował o rozpoczęciu prac nad nowym prawem. Działania zostały podzielone na trzy fazy: przygotowanie wstępnego szkicu ustawy, publiczna debata nad jej kształtem i opublikowanie końcowego projektu, który dyskutowany będzie w parlamencie.

Drugą fazę zespół rewidujący ustawę postanowił przeprowadzić w sposób nieszablonowy, uruchamiając internetowy serwis oparty na mechanizmie typu wiki - takim jak ten, na którym działa Wikipedia, największa internetowa encyklopedia.

Uruchomienie takiej wiki jest dość nowatorskim posunięciem, ale mamy nadzieję, że dzięki niemu w dyskusję nad nowym kształtem ustawy włączą się osoby bezpośrednio nią zainteresowane - powiedział po uruchomieniu strony przewodzący zespołowi Hamish McCardle.

Serwis okazał się być strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie serwisem zaskoczyło pracujących nad ustawą. Ze względu na dużą liczbę sugestii od mieszkańców Nowej Zelandii, możliwość dyskusji została chwilowo wyłączona, aby zespół mógł się zapoznać z dotychczasowymi propozycjami. Strona główna wiki została opatrzona humorystycznym komentarzem oznajmiającym, że "nawet wiki potrzebują przerwy".

Jak komentuje Łukasz Bigo z PC World Komputer, Nowa Zelandia ma szansę na powrót do starożytnych źródeł demokracji, w której każdy obywatel nie tylko głosuje na "tak" lub "nie", ale również wygłasza swoją opinię na temat istotnej dla niego kwestii.

Projekt ustawy dostępny będzie w połowie listopada br., a do nowozelandzkiego parlamentu ma trafić pod koniec roku.

Następny artykuł » zamknij

Kolejne nabytki Netii

Tematy pokrewne:  

tag policjatag Nowa Zelandia
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31