Turcja (ponownie) bez YouTube

22-01-2008, 02:04

Sąd w Ankarze kolejny raz nakazał zablokowanie dostępu do serwisu filmowego będącego w rękach Google. Tak jak poprzednim razem, powodem odcięcia do jego zasobów stały się materiały filmowe obrażające ojca Republiki Tureckiej - Mustafę Kemala Ataturka.

Od tego tygodnia, zamiast plików wideo udostępnionych przez innych użytkowników Sieci, internauci w Turcji zobaczyć mogą jedynie krótką notę w języku tureckim i angielskim o decyzji sądu z 17 stycznia blokującej dostęp do strony.

Według doniesień miejscowej prasy na łamach YouTube pojawił się materiał filmowy, w którym Ataturka nazwano "turecką małpą". Obrażając go, złamano obowiązujące w kraju prawo, które za tego typu występki przewiduje karę więzienia.

Identyczna sytuacja miała miejsce w marcu zeszłego roku. Decyzją sądu tureccy dostawcy internetu zablokowali dostęp do YouTube na dwa dni po tym, gdy w jednym z filmów sugerowano, jakoby Ataturk był homoseksualistą.

Oficjalnie blokada została zdjęta po tym, jak YouTube usunął kontrowersyjne pliki - nieoficjalnie z powodu ostrej krytyki ze strony Unii Europejskiej.

YouTube jest miejscem regularnej "wirtualnej wojny" prowadzonej przez internautów z Grecji i Turcji. Niepochlebne materiały pod adresem narodu tureckiego często płyną również ze strony kurdyjskich użytkowników sieci.

We wrześniu ub.r. inny sąd również nakazał odcięcie dostępu do witryny z powodu materiałów obrażających prezydenta, premiera i turecką armię. Decyzja nie została jednak nigdy wprowadzona w życie.

Ile blokada potrwa w tym przypadku, nie wiadomo. Przedstawiciele Google wyrazili nadzieję, iż sprawa zostanie wyjaśniona, a dostęp do witryny przywrócony "w możliwie krótkim czasie".


Następny artykuł » zamknij

Najgłupsi gangsterzy w USA

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag Turcjatag Googletag cenzura
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031