Testujemy AVG PC TuneUp. Zobacz, czy go potrzebujesz, by poprawić wydajność swego komputera

19-10-2012, 00:14

W nasze ręce trafił prawdziwy kombajn, któremu przyświeca jeden cel: optymalizacja systemu. Zainstalowaliśmy go na netbooku z Windowsem Vistą. Myślicie, że da sobie z nim radę?

AVG PC TuneUp - przegląd kategorii
fot. di24.pl - AVG PC TuneUp - przegląd kategorii
Recenzując AVG Internet Security 2013, obiecałam przyjrzeć się innemu narzędziu tej firmy, służącemu do poprawiania wydajności systemu Windows. AVG PC TuneUp celowo zainstalowałam na kilkuletnim HP 2133 Mini-Note PC z przestarzałą, zasobożerną Vistą na pokładzie. Procesor C7-M taktowany zegarem 1,6 GHz, do tego 2 GB RAM-u. Idealny netbook do testowania pakietu optymalizującego pracę systemu, czyż nie?

Poniżej można zobaczyć interfejs użytkownika, jeszcze zanim przeprowadziłam większość sugerowanych przez program działań. Jeden rzut oka wystarczy, by stwierdzić, że po jego zainstalowaniu warto zarezerwować parę godzin na testy i konfigurację. Na zrzucie ekranu po prawej stronie widoczne są wszystkie funkcje narzędzia.

AVG PC TuneUp - interfejs użytkownika

Możemy zacząć, tak jak sugerują autorzy programu, od Konserwacji 1 kliknięciem (pojawi się odpowiedni monit), ale niekoniecznie. Sama zainteresowałam się najpierw naprawą wykrytych problemów. Niektóre można było usunąć, klikając wskazane rozwiązanie. PC TuneUp stwierdził, na przykład, że usługi nie są właściwie zamykane podczas wyłączania systemu, zalecił zwiększenie czasu oczekiwania, w którym usługa ma zakończyć swoje działanie - wystarczyło kliknąć.

AVG Disk Doctor
fot. di24.pl - AVG Disk Doctor
Innym problemem było to, że nie sprawdziłam dotąd dysku systemowego pod kątem błędów programem AVG Disk Doctor - racja, nie sprawdziłam, dopiero zainstalowałam PC TuneUp, w skład którego wchodzi ten program. Pełna skruchy wybrałam dogłębną analizę i dowiedziałam się, że jest ona możliwa tylko w czasie uruchamiania Windowsa. No nic, robimy! Kliknęłam Zakończ... i to był błąd. Akurat trochę się spieszyłam, a analiza trwała naprawdę długo. Jak wspomniałam wcześniej, nie zabierajcie się do pracy z tym narzędziem, jeśli nie macie zbyt wiele czasu.

AVG Drive Defrag
fot. di24.pl - AVG Drive Defrag
Innym czasochłonnym zajęciem jest bez wątpienia defragmentacja, którą można przeprowadzić za pomocą narzędzia AVG Drive Defrag. Dobra rada: jeżeli program mówi Nie wykonuj defragmentacji (zalecane), nie rób na przekór, jak autorka tej recenzji, bo tylko stracisz czas. A możesz go poświęcić na znacznie przyjemniejszą procedurę oczyszczania systemu z nieprawidłowych skrótów (służy do tego AVG Shortcut Cleaner) albo przeskanowania rejestru pod kątem występowania problemów, używając narzędzia AVG Registry Cleaner - na zrzucie ekranu poniżej:

AVG Registry Cleaner - wyniki analizy

Konserwacja 1 kliknięciem
fot. di24.pl - Konserwacja 1 kliknięciem
Kiedy postanowiłam w końcu uruchomić Konserwację 1 kliknięciem, to okazało się, że nie ma już czego konserwować ;-) Warto wiedzieć, że w ustawieniach programu możemy skonfigurować domyślnie włączoną automatyczną konserwację, określając, jak często ma być ona dokonywana i jakie złożą się na nią zadania.

To wszystko? Nie! Po wykonaniu wspomnianych wyżej zadań program wskazywał, że Osiągnięto 67% postępu optymalizacji i zachęcał do wypełnienia profilu, aby otrzymywać zindywidualizowane zalecenia. Trzeba było odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób komputer łączy się z internetem oraz według jakich kryteriów mają zostać zoptymalizowane efekty wizualne. PC TuneUp przeanalizował podane informacje i wyświetlił zalecenia mające zwiększyć wydajność systemu:

AVG PC TuneUp - zalecenia dotyczące zwiększenia wydajności systemu

Jeszcze jedna dobra rada: nie klikajcie bezkrytycznie Optymalizuj wszystko, z początku zapoznajcie się z każdym zaleceniem - być może niektórych nie zechcecie wprowadzić w życie.

AVG PC TuneUp - Tryb optymalizacjiMogłabym dalej omawiać poszczególne funkcje programu, ale nie o to przecież w recenzji chodzi. Na zakończenie pokażę więc coś, co przypadło mi do gustu. Zauważyliście na pierwszym zrzucie ekranu możliwość przełączania się między trzema trybami optymalizacji? Jeżeli nie, zerknijcie na grafikę po prawej stronie. Program domyślnie pracuje w trybie Standard, dodatkowo możemy jednak skonfigurować tryby Ekonomiczny i Turbo. Naprawdę warto to zrobić.

Pierwszy pozwala obniżyć zużycie energii, wydłużając czas pracy urządzenia zasilanego bateryjnie. Windows też to niby umożliwia, ale funkcja ta nie jest tak wygodna w użyciu, jak w PC TuneUp - tu możemy np. wybrać automatyczne przechodzenie w tryb Ekonomiczny za każdym razem, gdy pracujemy na baterii (sprawdziłam, działa). Tryb Turbo z kolei oferuje natychmiastowy wzrost wydajności, kiedy potrzebna jest dodatkowa moc. Możemy z niego skorzystać np. podczas pracy z programami silnie obciążającymi zasoby komputera. Pożyteczna opcja.

Podsumujmy. Czy moje działania odniosły skutek i Vista zaczęła "chodzić" szybciej? Nie wydaje mi się, ale mam poczucie, że zrobiłam wszystko, by ją do tego zmusić. AVG PC TuneUp został wyposażony w wiele przydatnych funkcji, na razie więc go nie odinstalowuję. Czytelników - jak zwykle - zachęcam do samodzielnego testowania i dzielenia się uwagami w komentarzach.

Czytaj także: AVG Internet Security 2013 - dowiedz się, czy warto sięgnąć po ten program


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31