Tablice rejestracyjne w Street View przeczytasz pod ostrym kątem

28-04-2014, 11:37

Tablice rejestracyjne w Street View powinny być zamazane, ale można je odczytać, jeśli spojrzymy pod odpowiednim kątem - ustalił nasz Czytelnik. Uważaj, bo żona się dowie gdzie parkowałeś!

Godzinę temu jeden z naszych Czytelników podesłał nam ciekawą informację. Korzystając z usługi Street View w Google Maps można odczytywać numery rejestracyjne zaparkowanych samochodów. Trzeba w tym celu spojrzeć na tablicę pod ostrym kątem.

Tablice czytelne pod kątem

To nie zawsze się udaje, ale nie jest też bardzo rzadkie. Możecie to zobaczyć na tym zdjęciu w Street View, którego fragment prezentujemy poniżej. Na zdjęciu tablica była całkowicie czytelna. Na poniższym zrzucie zakryliśmy swoim logo ostatnie dwie cyfry tablicy, aby nie naruszać całkowicie cudzej prywatności.

zdjęcie

Redakcja Dziennika Internautów postanowiła sprawdzić, jak często można z powodzeniem odczytać tablice. W ciągu testu trwającego 15 minut, obejmującego różne miasta, zauważyliśmy 9 czytelnych tablic. Całkiem nieźle. Oczywiście było nam o tyle łatwo, że wiedzieliśmy jak i czego szukać.

Oto inny przykład tablicy widzianej "z ukosa".

 Street View

Problem czytelnej tablicy zawsze dotyczył samochodów zaparkowanych. Najczęściej były to auta, których tablice dało się czytać pod ostrym kątem.

Zdarzało się też, że czytelne były tablice samochodów umieszczonych dalej od ulicy, za jakąś przeszkodą np. za ogrodzeniem. Oto jeden z takich przykładów. Tablica jest częściowo zasłonięta, ale znając powiat, w jakim zrobiono to zdjęcie, można bez problemu ustalić całą rejestrację. 

zdjęcie

Luka w zamazywaniu?

Oczywiście pytaliśmy firmę Google o ten problem. Odpowiadająca nam w imieniu firmy Elżbieta Różalska przypomniała, że jeśli jakieś zdjęcie w Street View nie jest dokładnie zamazane, możemy je zgłosić do zamazania. Trzeba w tym celu użyć linku "Zgłoś problem", który jest dostępny w prawym dolnym rogu okna ze zdjęciem. Trzeba jeszcze wypełnić formularz, w którym wskazujemy rzeczy wymagające zamazania.

Sonda
Czy obawiasz się Street View jako zagrożenia dla własnej prywatności?
  • tak
  • nie
  • trudno mi powiedzieć
wyniki  komentarze

Można chyba powiedzieć, że nasz Czytelnik znalazł lukę w mechanizmie zamazywania. Czy Google będzie ją łatać? Elżbieta Różalska nie mogła nam od razu odpowiedzieć na to pytanie. Obiecała nam jednak, że otrzymamy dodatkowy komentarz w tej sprawie.

Zdajemy sobie sprawę, że ta luka nie jest tak poważna jak problem z 2010 roku, kiedy to użytkownikom iPhone nie zamazano zdjęć Street View. Niemniej jej istnienie trudno całkowicie ignorować.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930