Słuchawki z podpowiedziami w 3D audio zmienią życie niedowidzących?

10-11-2014, 14:54

Wearables to dla nas zabawne gadżety, ale dla ludzi niewidomych lub niedowidzących może to być szansa na normalne życie. Dowodem na to jest technologia opracowana przez Microsoft.

Wearable computing to piękna idea, ale jest z nią jeden problem. Nie każdy wie, po co mielibyśmy nosić komputerowe okulary lub inteligentny zegarek. Spojrzenie na problem znacznie się zmienia, gdy pomyślimy, że gadżety te mogą zmienić życie niepełnosprawnych. Mogą dla nich zastąpić zmysły, które zostały z różnych powodów upośledzone.

Słuchawki, GPS i co jeszcze?

Najnowszym tego dowodem jest technologia opracowana przez Microsoft oraz organizację Guide Dogs. Chodzi o zakładany na głowę gadżet, który znacznie ułatwia osobom niedowidzącym poruszanie w terenie miejskim. Należy tu wyjaśnić, że osoby niedowidzące często ograniczają się do poruszania w znanych sobie miejscach. Podróż albo spacer po nieznanym terenie jest dla nich większym stresem. Poza tym te osoby mogą zwyczajnie przegapić pewne zmiany nawet w znanym otoczeniu. 

Specjaliści z Microsoftu opracowali gadżet, który jest zmodyfikowaną wersją słuchawek AfterShokz. Te słuchawki wykorzystują przewodzenie kostne dźwięku, zatem osoba niedowidząca może słyszeć komunikaty, jednocześnie nie mając zatkanych uszu i dobrze słysząc dźwięki otoczenia.

Do tych słuchawek Microsoft dodał mały pojemnik z akcelerometrem, żyroskopem, kompasem i układem GPS. 

Słuchawki dla niedowidzących
źródło: Microsoft

To urządzenie komunikuje się ze smartfonem. Osoba niedowidząca wybiera na smartfonie miejsce, do którego chce się dostać. Słuchawki dostarczają pomocne komunikaty, a poza tym emitują dźwięk, który informuje użytkownika o podążaniu właściwą drogą. Urządzenie może też informować o mijanych sklepach albo podawać specjalne ostrzeżenia (np. ostrzegać przed gałęziami drzew). 

Trójwymiarowa nakładka dźwiękowa 

Technologia wykorzystuje 3D audio, zatem jeśli jakiś ważny obiekt ma się pojawić po prawej stronie, użytkownik usłyszy dźwięk z prawej strony. Można powiedzieć, że to urządzenie tworzy trójwymiarową nakładkę dźwiękową na dźwięki otoczenia, co znacznie ułatwia niedowidzącym orientację. 

Jak dotąd technologia była testowana przez wybrane osoby. Przyznają one, że dzięki temu czują się znacznie pewniej. W przyszłości, gdyby wyposażyć miasta w specjalne beacony, osoby niedowidzące mogłyby używać tej technologii w każdym miejscu, nawet podróżując do nieznanych sobie, odległych lokalizacji.

Sonda
Czy wearables mogą zmienić życie osób niepełnosprawnych?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Wearables dla niepełnosprawnych

Nie jest to pierwszy pomysł na urządzenie noszone, które mogłoby pomóc niedowidzącym. W czerwcu ubiegłego roku Dziennik Internautów opisywał urządzenie OrCam, które mieści w sobie m.in. kamerę, oprogramowanie do analizy obrazu oraz słuchawkę wykorzystującą kostne przewodnictwo dźwięku. OrCam pozwalał niedowidzącym na odczytywanie napisów i informacji na znakach. 

Właściwie OrCam mógłby być połączony z technologią stworzoną przez Microsoft. Wówczas mielibyśmy ciekawą mieszankę technologii, obejmującą wykorzystanie kamer, dźwięku 3D, sensorów, GPS i beaconów, a wszystko to w celu stworzenia cyfrowego zamiennika utraconego zmysłu. Można mieć skojarzenia z cyborgami, ale... czemu nie?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930