SiSi przekłada mowę na jezyk migowy

13-09-2007, 07:05

Firma IBM stworzyła system, dzięki któremu tekst mówiony może być przekładany na język migowy, prezentowany przez wirtualną postać. Trzeba przyznać, że filmy prezentujące jego działanie wyglądają obiecująco.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rozwinięty przez IBM system nosi nazwę SiSi, co jest skrótem od angielskich słów "Say It Sign It" (powiedz to, pokaż to). SiSi interpretując tekst korzysta z technologi rozpoznawania mowy, a do jego prezentacji używa wirtualnej postaci podobnej do awatarów z Second Life.

Na obecnym etapie rozwoju SiSi działa w oparciu o serwer, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości system pojawi się na urządzeniach przenośnych w postaci aplikacji Java. Wtedy będzie stanowił naprawdę wygodą pomoc w porozumiewaniu się z niepełnosprawnymi.

Na krótkim filmie możemy zobaczyć jak działa SiSiW tej chwili SiSi potrafi przekładać tekst tylko na brytyjski język migowy (BSL). Z pewnością może on znaleźć zastosowanie zawsze wtedy, gdy nie znajdziemy "tłumacza" na język migowy, lub gdy wolimy, aby rozmowa pozostała poufna.

Badacze chcą, aby w przyszłości SiSi został włączony do innych produktów ułatwiających dostępność dla osób niepełnosprawnych. Planowane jest również opracowanie wersji dla innych języków.

Następny artykuł » zamknij

Dziś Dzień Programisty

Źródło: AP, The Inquirer


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.