Sieci bezprzewodowe zdominują ruch w internecie

30-05-2012, 23:23

Do 2016 roku ponad połowa ruchu w internecie ma być generowana poprzez sieci komórkowe oraz Wi-Fi - informuje firma Cisco. Istotny wzrost ma być związany z szybką popularyzacją smartfonów i tabletów.

Według informacji publikowanych przez Cisco w raporcie Visual Networking Index, w 2011 roku użytkownicy łączący się z internetem przez Wi-Fi generowali około 40% całościowego ruchu tego typu. Sieci komórkowe były przy tym odpowiedzialne wyłącznie za 2% transferu.

Czytaj także: Cisco: zachowania studentów i młodych pracowników są ryzykowne

Sytuacja ma się istotnie zmienić w ciągu najbliższych lat. Do 2016 roku użytkownicy wykorzystujący Wi-Fi mają generować 51% ruchu w internecie, natomiast sieci komórkowe odpowiedzialne będą niemal za co 10 pobierany megabajt.

Warto jednak zauważyć, że ruch ma wzrastać niemal we wszystkich najpopularniejszych rodzajach sieci - informuje Cisco. W 2011 roku z wykorzystaniem protokołu IP przesłanych było ok. 30,7 eksabajtów danych miesięcznie, natomiast już w 2016 wskaźnik ten ma wzrosnąć do ok. 110 eksabajtów.

Cisco powracające do finansowej formy ujawniło również, że szybkość stałych łączy w ciągu najbliższych czterech lat może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Do 2016 roku aż 45% żyjących na świecie ludzi ma mieć również dostęp do internetu (ok. 3,4 miliarda osób).

Czytaj także: Cisco lepsze od prognoz analityków


Źródło: Cisco
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy