Rozmowy i e-maile pod kontrolą

23-06-2008, 06:49

Nowe szwedzkie prawo wymierzone w terrorystów wzbudziło falę krytyki, gdyż narusza prawa obywateli do prywatności i wolności. Jego przeciwnicy już zapowiedzieli walkę w europejskich sądach.

Szwecja słynąca z ochrony praw człowieka i prywatności swych obywateli ma obecnie prawo najbardziej ingerujące w te sfery życia swoich obywateli. Parlament w Sztokholmie, w ramach walki z terroryzmem, przegłosował takie zmiany w prawodawstwie, których nie powstydziłyby się nawet Chiny.

Zgodnie z nim - rządowa agencja FRA (National Defense Radio Agency) będzie mogła monitorować wszystkie rozmowy telefoniczne oraz pocztę elektroniczną w imię bezpieczeństwa narodowego. Nie byłoby w tym nic aż tak nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że może to robić bez ograniczeń. Aby podsłuchiwać obywateli czy czytać ich korespondencję nie będzie bowiem potrzebny nakaz sądu, ani innej władzy.

Takich uprawnień nie posiada nawet policja. Przeciwko nowemu prawu zgodnie wystąpili dziennikarze, piraci, prawnicy, blogerzy, partyjne młodzieżówki, , największe szwedzkie gazety, a nawet szwedzka agencja wywiadowcza Säpo.

Mimo protestów, jakie się odbyły przed siedzibą szwedzkiego parlamentu, parlamentarzyści przegłosowali nowe prawo - 143 było za, 138 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Przeciwnicy ustawy już zapowiedzieli, że znajdzie się ona w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, gdyż, ich zdaniem, łamie podstawowe prawa człowieka - prawo do wolności i prywatności.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag terroryzmtag Szwecjatag kontrolatag e-mail
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031