Rosja planuje rozwód z Microsoftem

26-09-2007, 18:39

System operacyjny Windows, jak i większość aplikacji z nim współpracująca, zniknie z rosyjskich szkół do końca 2009 roku - zapowiada rosyjskie Ministerstwo Edukacji, które stawia na rozwiązania open source.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rosja chce zastąpić komercyjne oprogramowanie w rosyjskich szkołach ich otwartymi odpowiednikami. Z informacji serwisu CNews wynika, że popularne okienka zastąpione zostaną przez produkty z rodziny Linuksa.

W 2008 roku mają rozpocząć się testy w trzech prowincjach rosyjskich - Tomsku, Permie i Tatarstanie. Jeśli sprawdzą się założenia przyjęte przez rosyjski MEN, do końca 2009 roku wszystkie szkoły Federacji Rosyjskiej winny być już wyposażone w oprogramowanie wyprodukowane w Rosji. Nie chodzi tutaj jednak tylko o system operacyjny, ale także wszelkie inne programy, potrzebne do pracy, czy nauki.

Oficjalnym powodem rozpoczęcia prac nad otwartym rosyjskim oprogramowaniem jest chęć uniezależnienia się państwa od zagranicznych dostawców aplikacji i systemów operacyjnych. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że większość szkół pracuje na nielegalnym oprogramowaniu Microsoftu. Plan Ministerstwa może niewątpliwie doprowadzić do zmniejszenia skali zjawiska.

Następny artykuł » zamknij

mBank rusza na Zachód

Źródło: CNews


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Windowstag Rosjatag otwarte oprogramowanietag Linux
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.