Rosja: Microsoft nie naruszył prawa, wycofując Windowsa XP

08-09-2009, 06:59

Do takich wniosków doszedł rosyjski urząd chroniący prawa konkurencji i konsumentów. Mimo uznania, że działania koncernu nie naruszyły prawa, ten postanowił wyjść jednak klientom naprzeciw.

W czerwcu br. Microsoft znacznie zmniejszył dostawy systemu operacyjnego Windows XP do Rosji. Oficjalnego powodu takiej decyzji nie podano, która tym bardziej może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że Vista, następca Windowsa XP, nie sprzedawał się dobrze. Nawet rosyjski rząd zamawiał kolejne egzemplarze starszego systemu. Władze antymonopolowe nabrały podejrzeń, że działania amerykańskiego koncernu mogą naruszać prawo.

Microsoft podkreśla jednak, że naturalną koleją rzeczy jest zastępowanie starszych produktów nowymi. Dlatego też, mimo dobrej sprzedaży Windowsa XP, firma zdecydowała się zapewne na taki krok, chcąc skłonić rosyjskich klientów do przejścia na Vistę. Pytanie tylko, czy miało to sens na kilka miesięcy przed premierą Windowsa 7. Wsparcie techniczne dla poprzednika Visty i tak będzie utrzymanie jeszcze przez jakiś czas, więc dodatkowymi kosztami tłumaczyć się tego nie da.

System operacyjny trudno było dostać zarówno jako osobny produkt, jak i zainstalowany na nowym komputerze. Oprócz tego FAS, odpowiednik naszego UOKiK, zarzucał koncernowi manipulowanie cenami. Wczoraj ogłoszono oficjalnie zakończenie postępowania wyjaśniającego względem Microsoftu. FAS przyznał, że nie doszukał się w działaniach firmy niczego, co mogłoby stanowić naruszenie rosyjskiego prawa - podała agencja Reuters w artykule Microsoft Russian antitrust probe closed.

Mikołaj Priasznikov stojący na czele rosyjskiego oddziału Microsoftu dodał, że każdy klient, który posiada system operacyjny Windows Vistę, będzie mógł bez żadnych opłat dokonać jego wymiany na Windowsa XP. Z oferty będzie można skorzystać za trzy tygodnie, ważna będzie do końca 2009 roku.


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy