Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Reforma mediów już w Sejmie. Będzie duża czystka. KRRiT straci wpływ na zarządy i rady spółek

29-12-2015, 10:28

Posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt ustawy, który ma być pierwszym etapem tworzenia "mediów narodowych". Szkoda, że tak ważne zmiany dokonują się bez uprzedniego konsultowania projektu z obywatelami.

  • Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
  • Projekt przewiduje zmianę sposobu powoływania członków rad i zarządów spółek mediów publicznych. Wyeliminowany zostanie wpływ KRRiT na ten proces. 
  • Rady i zarządy największych spółek zostaną od razu wyczyszczone
  • Znajdziesz u nas kopię projektu. 

Prawo i Sprawiedliwość już przed wyborami zapowiadała, że dokona reformy mediów publicznych i abonamentu RTV. Wizja PiS obejmuje stworzenie "mediów narodowych", które byłyby instytucjami kulturalnymi, a nie spółkami akcyjnymi. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiadał przedstawienie ustawy o mediach narodowych, pokazał nawet jedną stronę projektu na Facebooku, ale projekt nie wpłynął do Sejmu w zapowiadanym przez niego terminie. 

Dopiero wczoraj do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący mediów publicznych. Nie nazwano go jednak projektem ustawy o mediach narodowych, a więc nie jest to projekt prezentowany wcześniej przez Czabańskiego. Jest to krótki projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Dokument zamieszczamy pod tym tekstem. 

Ograniczenie wpływu KRRiT 

Projekt ma zaledwie 2 strony. Dodano też 3-stronicowe uzasadnienie. Dotyczy sposobu tworzenia rad nadzorczych i zarządów spółek publicznej telewizji i radia. Liczebność rad ma być ograniczona i wyeliminowany będzie udział Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) jako organu regulacji rynku mediów w kreowaniu składów zarządów i rad nadzorczych medialnych spółek Skarbu Państwa 

- Projektowana ustawa stanowi pierwszy etap reformy polskich mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Bo KRRiT ma być niezależna

Autorzy poselskiego projektu podkreślają, że według Konstytucji KRRiT „stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. KRRiT jest organem regulacyjnym dla wszystkich uczestników rynku i jako taki organ powinna być bezstronna oraz działać przejrzyście. Skoro tak, to KRRiT nie powinna sprawować nadzoru właścicielskiego nad mediami publicznymi. Tak rozumują posłowie PiS.

W związku z proponowaną zmianą dojdzie do wygaszenia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych. W przypadku TVP i Polskiego Radia nastąpi to z mocy prawa, z dniem wejścia w życie projektowanej ustawy. W przypadku spółek radiofonii regionalnej będzie to następować stopniowo.

- Projektowane zmiany przyczynią się nie tylko do racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji, ale także do przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kontrowersyjnie, ale bez konsultacji

Rozczarowujące jest to, że tak istotne zmiany wprowadzane są szybką ścieżką poselską, właściwie bez konsultacji społecznych. Nie od dziś wiadomo, że kierunek obrany przez PiS budzi kontrowersje. Zdaniem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) nie ma powodu, aby zmieniać struktury mediów publicznych „zorganizowane tak jak inne w Europie, na przykład telewizja francuska czy RAI”. Zdaniem EBU Polskie media publiczne funkcjonują dobrze, a rząd najwyraźniej chce mieć kontrolę nad zawartością merytoryczną tych mediów. 

- Jakiekolwiek zmiany w systemie zarządzania TVP i Polskiego Radia powinny być wdrażane po dokładnej analizie i oszacowaniu skutków. Powinny być rezultatem otwartej, demokratycznej debaty - uważa EBU.

Poniżej projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji


Następny artykuł » zamknij

Fitness w modnym styluOstatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031