Producenci antywirusów biorą się za piractwo. McAfee przeciera szlak

25-04-2013, 08:37

Technologię zapobiegającą "nielegalnej konsumpcji treści" opatentowała firma McAfee, znana z programów antywirusowych. Rozwiązanie może również odsyłać użytkowników do treści "legalnych" po wykryciu tych rzekomo pirackich.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Serwis TorrentFreak jako pierwszy zauważył patent McAfee na technologię "wykrywającą i zapobiegają nielegalnej konsumpcji treści w internecie". Patent został opublikowany niedawno, 18 kwietnia, ale firma zaczęła się o niego starać już w zeszłym roku.

Technologia działa w taki sposób, że adresy wpisywane przez użytkowników do przeglądarki są wysyłane na specjalny serwer i porównywane z bazą informacji o stronach z nielegalnymi treściami. Jeśli porównanie będzie pozytywne, użytkownikowi można przedstawić różne warianty dalszych działań:

  • ostrzeżenie z opcją kontynuowania;
  • ostrzeżenie z podaniem alternatywnego adresu;
  • blokowanie z podaniem alternatywnego adresu;
  • blokowanie bez podawania alternatywy.

Szczególnie ciekawe jest podawanie alternatyw. Chodzi o to, aby zaproponować użytkownikowi jakieś legalne źródło danej treści. Patent nie opisuje tego dokładniej, ale można się domyślić, że oprogramowanie zaproponuje np. usługi streamingowe albo sklepy z muzyką.

Użytkowniku! To nielegalne!

McAfeee zauważa, że użytkownicy biznesowi oraz indywidualni mogą mieć różne powody do blokowania nielegalnych treści. Może chodzić o zapobieganie ewentualnym naruszeniom praw autorskich. Można też obawiać się innych zagrożeń, jakie mogą współwystępować z nieautoryzowanymi plikami.

Technologia mogłaby wykrywać także nielegalne treści w wyszukiwarkach i serwisach społecznościowych. Grafiki dołączone do patentu sugerują, że technologia mogłaby być rozszerzeniem narzędzia McAfee SiteAdvisor. Może być dostępna także mobilnie.

grafika

To zrozumiałe, że producent oprogramowania antywirusowego stara się rozwinąć swoją technologię o dodatkowe funkcje. Niemniej patent McAfee może wzbudzać pewien niepokój.

Między bezpieczeństwem a cenzurą

Jeśli McAfee wdroży tę technologię do swoich produktów, posiadacze praw autorskich z pewnością będą zachwyceni. Może się pojawić presja na wdrażanie podobnych rozwiązań w innych programach antywirusowych. Po pewnym czasie może się okazać, że producenci antywirusów są kolejnymi organizacjami mającymi wpływ na to, co w sieci się ogląda, a co nie.

Sonda
Czy producenci antywirusów powinni się brać za walkę z piractwem?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W przeszłości nie raz widzieliśmy pomyłki posiadaczy praw autorskich, którzy chcieli blokowania treści absolutnie legalnych lub takich, którymi zarządzać po prostu nie mogli. Tak było choćby z Warnerem, który w sposób zautomatyzowany wysyłał żądania blokowania treści w serwisie Hotfile, nie widząc nic złego w licznych błędach swojej maszynowej cenzury.

Być może jestem pesymistą, ale spodziewałbym się problemów, jeśli posiadacze praw autorskich odczują mocniejszą potrzebę współpracy z producentami antywirusów.

Czytaj także: Rząd zadba, by rodzice blokowali pornografię? To skomplikowane...Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.