Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dokładnie 18 lat temu - 17 sierpnia 1991 roku - Rafał Pietrak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłał pierwszą wiadomość elektroniczną za pośrednictwem połączenia TCP/IP o "zawrotnej" przepustowości 9600 bps. Datę tę uważa się za symboliczny początek internetu w Polsce.

Nie wiadomo niestety, czego dotyczył pierwszy e-mail, którego odbiorcą był Jan Sorensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii. Za najstarszy polski ślad w internecie uchodzi wiadomość z Hamburga, datowana na 23 sierpnia 1991 roku, będąca odpowiedzią na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski.

Podłączenie naszego kraju do globalnej sieci możliwe było dzięki państwowej dotacji w wysokości 1 miliarda starych złotych, którą udało się pozyskać fizykom z Uniwersytetu Warszawskiego. Pieniądze wykorzystano do zbudowania sieci opartej na protokole TCP/IP. Jako pierwszy do internetu został podłączony komputer klasy PC pełniący funkcje routera z oprogramowaniem "ka9q" pod MS-DOS.

W ten sposób Polska uzyskała dostęp do zasobów zgromadzonych w europejskim internecie, choć w początkowej fazie mogła z nich korzystać niewielka grupa osób. Pod koniec 1991 roku polski internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki i w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery w ośrodkach akademickich Krakowa, Torunia i Katowic. Do podłączenia przygotowywano dużą sieć kampusową Politechniki Warszawskiej, trwała budowa podobnej międzyuczelnianej sieci kampusowej w Krakowie.

20 grudnia tegoż roku Stany Zjednoczone nie bez obaw postanowiły zdjąć ograniczenia w dostępie do swoich zasobów sieciowych. Nikt się wtedy w Polsce nie spodziewał, że internet zyska tak wielką popularność.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *