Pingwin opanowuje Republikę Macedonii

18-11-2007, 17:27

W ramach programu "Komputer dla każdego dziecka" rząd byłej jugosłowiańskiej republiki chce zapewnić wszystkim swym młodym obywatelom dostęp do internetu za pośrednictwem wirtualnych komputerów, wykorzystujących Linuksa Ubuntu.

Celem przedsięwzięcia, zaliczanego do jednego z największych programów informatyzacji ostatnich lat w tym regionie Europy, jest stworzenie 180 tysięcy miejsc pracy w macedońskich placówkach edukacyjnych.

Jak zapewnia tamtejsze Ministerstwo Wychowania i Oświaty, dzięki wdrażanemu programowi wszystkim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych zapewniony zostanie dostęp do światowej Sieci.

Przy realizacji projektu wykorzystana zostanie technologia opracowana przez NComputing, pozwalająca na stworzeniu kilku stanowisk pracy w oparciu o moc jednego komputera. W rezultacie z jednego peceta niezależnie od siebie może korzystać jednocześnie ośmiu uczniów.

W sumie do Republiki Macedonii trafić ma 20 tysięcy komputerów, wyprodukowanych przez chińską firmę Haier. Pierwsze 7 tysięcy maszyn jest już w drodze na Bałkany.

Jak warto zauważyć, maszyny wyposażone zostaną w specjalnie przystosowaną do tego celu szkolną wersję Linuksa - Edubuntu 7.04. Jak tłumaczą macedońskie władze, nie tylko niskie koszty, ale również elastyczność w dostosowaniu oprogramowania dla lokalnych potrzeb zadecydowały o wyborze tej dystrybucji.

To nie jedyne duże przedsięwzięcie informatyczny tego dwumilionowego kraju południowej Europy. W ramach zainicjowanego przed dwoma laty projektu bezprzewodowego internetu, ogólnodostępna sieć WLAN obejmuje dziś swym zasięgiem największe miasta w kraju, ze stolicą - Skopje na czele.

Następny artykuł » zamknij

Przedstaw swój biznesplan!

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy