Philae przesyła panoramiczne zdjęcie, ale ma problem z ustawieniem

14-11-2014, 08:40

Lądownik Philae przesłał panoramiczne zdjęcie zrobione na komecie Czuriumow-Gierasimienko. Przed nim są jednak ciężkie chwile, bo obecne ustawienie na komecie nie sprzyja pozyskiwaniu energii ze słońca.

Wczoraj pisaliśmy o lądowaniu Philae na komecie i wspomnieliśmy o pierwszym zdjęciu z lądownika, które było zrobione jeszcze 3 km od powierzchni komety. Inne publikowane wczoraj zdjęcia pochodziły głównie z sondy Rosetta, która znajduje się na orbicie. 

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała już zdjęcie zrobione z powierzchni komety. Jest to panorama otoczenia lądownika. Dla orientacji zamieszczono na tej panoramie rysunek, który obrazuje położenie Philae. 

Philae - panorama z położeniem lądownika
zdj. ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Zauważcie, że niektóre elementy lądownika nie są dorysowane, ale są elementem zdjęć. Łatwiej będzie to zobaczyć, gdy wybierzemy z tej mozaiki jedno zdjęcie, na którym widać jedną z nóg lądownika. 

Rosetta - zdjecie z Philae
zdj. ESA/Rosetta/Philae/CIVA

ESA opublikowała też dodatkowe zdjęcie z lądowania, zrobione 40 m nad powierzchnią komety. Warto zwrócić uwagę na to, jak wiele pyłów jest na tej powierzchni. Dla orientacji dodajmy, że duży blok skalny w górnej prawej części zdjęcia może mieć ok. 5 m długości.

40 m nad kometą
zdj. ESA/Rosetta/Philae/ROLIS/DLR

Philae się odbił i jest w cieniu

Zauważyliście pewnie, że zdjęcia zrobione już na komecie są dość ciemne. Niestety nie bez powodu. Jak już wspominaliśmy, sonda miała problemy z silnikiem dociskającym i harpunami. Z tego powodu odbiła się dwa razy przy lądowaniu i osiadła w miejscu odległym od planowanego miejsca lądowania o jakiś kilometr. 

Obecnie o nowym miejscu lądowania wiadomo tyle, że znajduje się w cieniu skały. Astrofizyk Jean-Pierre Bibring wyjaśnił już, że kontynuowanie misji wymaga ustawienia sondy w słońcu na przynajmniej 7 godzin dziennie celem doładowania baterii. Obecne położenie nie sprzyja pozyskaniu energii.

Sonda
Czy Philae pokona trudności, które się pojawiły?
  • tak
  • nie
  • nie ważne, bo to i tak sukces
wyniki  komentarze

Wczoraj opisaliśmy program badań sondy Philae, ale obecnie większym problemem jest ustawienie lądownika. Guardian wspomina, że naukowcy mogą użyć instrumentu MUPUS (tego zrobionego w Polsce!), aby lekko przesunąć sondę. Można też czekać, aż kometa znajdzie się bliżej słońca i wtedy - być może - nastaną lepsze warunki do ładowania baterii. 

Na chwilę obecną trzeba dokładnie ustalić, gdzie jest Philae. Można to zrobić przy pomocy Rosetty krążącej na orbicie. Dopiero ustalenie dokładnego położenia sondy pomoże naukowcom podjąć decyzję, raczej niełatwą.

Więcej o kosmosie w Dzienniku Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy