NSA złamała popularne narzędzia szyfrowania? Nowe wycieki od Snowdena

06-09-2013, 09:18

NSA może złamać lub obejść popularne narzędzia szyfrowania wykorzystywane w bankowości, usługach komunikacji oraz innych e-usługach - donoszą media, powołując się na dokumenty od Edwarda Snowdena.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Czołowe gazety nie przestają publikować przecieków opartych na dokumentów od Edwarda Snowdena. Wczoraj pojawiły się informacje o tym, że NSA posiada narzędzia pozwalające jej złamać lub obejść metody szyfrowania powszechnie używane w różnego rodzaju usługach internetowych, m.in. bankowych, zdrowotnych, e-handlu itd. Piszą o tym New York Times i Guardian.

Już wcześniej, gdy ujawniono czarny budżet amerykańskiego wywiadu, niektórzy komentatorzy zwrócili uwagę, że miliardy dolarów pochłonął program kryptologiczny, przy którym pracowały dziesiątki tysięcy osób. Jeśli tak wielkie środki inwestuje się w łamanie szyfrów, to osiągnięcie jakichś sukcesów jest wysoce prawdopodobne. Najnowsze wycieki pokazują jednak, że amerykańskie służby, działając w tym obszarze, korzystały z pomocy innych wywiadów i firm.

NSA i GCHQ znowu razem!

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) współpracowała m.in. z brytyjską Centralą Łączności Rządowej (GCHQ), która opracowywała metody przechwytywania szyfrowanych informacji popularnych e-usługodawców - Google, Yahoo, Facebooka i Microsoftu. Do roku 2012 Brytyjczycy mieli opracować "nowe możliwości dostępu" do danych Google, czemu Google z pewnością będzie oficjalnie zaprzeczać.

NSA i GCHQ pracowały nad przełamaniem zabezpieczeń przy pomocy specjalistów i superkomputerów. Program był prowadzony od początku tego wieku, pompowano w niego setki milionów dolarów rocznie, a w roku 2010 najwyraźniej dokonano istotnych przełomów. Dokumenty z tego roku wspominają, że "duże ilości zaszyfrowanych danych z internetu, które do tej pory były odrzucane, są teraz do wykorzystania".

Współpraca z firmami i tylne furtki

Jednak nie tylko superkomputery mogły zapewnić wywiadowi sukces. New York Times i Guardian twierdzą, że istotnym elementem programu była współpraca z firmami, które pod naciskiem NSA mogły umieszczać w swoich produktach "tylne furtki" dla wywiadu. Co więcej, agencja używała swoich wpływów, by współtworzyć standardy w zakresie szyfrowania, dbając oczywiście o ich słabe, a nie mocne strony.

Jeden z niejawnych dokumentów wspomina, że pewien standard przyjęty w roku 2006 przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST), a potem przez ISO został opracowany pod dyktando NSA. Już w roku 2007 niektórzy specjaliści sugerowali, że w tym standardzie mogły się znaleźć tylne furtki, o które zadbała NSA. Wówczas brzmiało to jak teoria spiskowa, a najnowsze wycieki po prostu to potwierdzają.

Znów problem z przejrzystością

Najnowsze wycieki nie potwierdzają, że NSA lub GCHQ łamią prawo. Mogą one prowadzić własne prace badawcze i w pewnym zakresie współpracować z firmami, ale znów pojawia się problem z przejrzystością tych działań.

Jeśli NSA współpracuje przy tworzeniu standardów bezpieczeństwa jako "ekspert", a działa na rzecz osłabienia tych standardów, to w gruncie rzeczy jest to ogromne kłamstwo. Efektem tego kłamstwa jest osłabienie ogólnego bezpieczeństwa w internecie. W ogóle pozostawianie "tylnych furtek" jest nierozsądne, bo nie wiadomo, kto z nich skorzysta.

Sonda
Czy wybierając e-usługi zwracasz uwagę na stosowane metody szyfrowania?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

New York Times zauważa, że w przeszłości NSA chciała oficjalnie wdrażać "tylne furtki" do rozwiązań szyfrowania, ale opinia publiczna wyraziła sprzeciw. Agencja najwyraźniej nie porzuciła tego pomysłu, ale zaczęła go realizować w tajemnicy. Oczywiście wszystko dla bezpieczeństwa obywateli, dla walki z terroryzmem...

NSA zdaje się nie dostrzegać jednej rzeczy. Jeśli potężna i tajna organizacja robi coś, czego społeczeństwo nie chce, wielu ludzi poczuje zagrożenie. W kraju demokratycznym służby specjalne powinny robić tylko to, do czego społeczeństwo je upoważniło. Utajnianie ich działań ma służyć skuteczności, a nie samowolnemu poszerzaniu swoich wpływów.

Czytaj: 52,6 mld dolarów - oto "czarny budżet" amerykańskich służb. Na co idą te pieniądze?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.