Nowe Ubuntu 13.04 będzie inteligentniejsze?

19-03-2013, 23:43

Unity w nowej wersji ma zdecydowanie lepiej dopasowywać się do użytkownika. Na czym będą polegały nowości?

Canonical już wiele miesięcy temu zaprezentowało Unity, które miało umożliwić łatwiejsze przeniesienie systemu na urządzenia mobilne. Głównym elementem środowiska jest tzw. Dash, czyli ekran główny połączony z wyszukiwarką. Z jego poziomu można uzyskać dostęp nie tylko do lokalnych dokumentów, ale również zasobów sieciowych.

Unity

Ekran wyszukiwania (Dash) w Unity. Fot. OMG Ubuntu

Unity będzie inteligentniejsze

Nowe wydanie pulpitu, które zawita do Ubuntu 13.04, każde zapytanie użytkownika prześle do serwerów Canonical. Dopiero w chmurze algorytmy firmy zadecydują, co warto wyświetlić na lokalnej maszynie. W odróżnieniu od obecnego wydania, Unity 7 ma również zapisywać nasze wcześniejsze kroki i na ich podstawie lepiej dobierać wyniki w przyszłości. Pod uwagę brane będą również wybory innych internautów, więc nowe Ubuntu rzeczywiście ma szansę znacznie poprawić swoją wyszukiwarkę.

Sonda
Przetestujesz nowe Ubuntu?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Zapędy producenta Ubuntu nie spodobały się jednak wszystkim użytkownikom. Niektórzy zwracają uwagę na to, że w ręce Canonical trafiać będzie zbyt dużo prywatnych informacji. Michael Hall, będący jednym z deweloperów systemu, krótko skontrował ten argument: Nasze decyzje bazują na tym, co umożliwi zaoferowanie użytkownikom największej wygody. Jeśli prywatność jest twoją podstawową troską, jest wiele niszowych dystrybucji, z których możesz skorzystać.

Nie ma co ukrywać, że obecnie wyszukiwarka w Unity nie należy do najlepszych. Choć całkiem nieźle radzi sobie ona z szybkim odnajdywaniem aplikacji oraz lokalnych plików, jest dość niewygodna, gdy musimy dotrzeć do zdalnych zasobów. Jeśli Canonical sprawi, że rzadziej będziemy musieli otwierać przeglądarkę internetową, bez wątpienia ubędzie osób, które narzekają na śmietnik w ekranie głównym Unity.


Źródło: OMG Ubuntu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Unitytag Ubuntutag Linuxtag dystrybucjetag ciekawe dystrybucje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy