Novell tłumaczy się z porozumienia z Microsoftem

21-11-2006, 13:07

Firma Novell wystosowała list otwarty do społeczności open source, w którym Ron Hovsepian, CEO firmy Novell, wyjaśnił że celem porozumienia z Microsoftem było przede wszystkim zwiększenie interoperacyjności pomiędzy systemami Linux i Windows. Hovespian podkreślił, że bardzo zabiegali o to klienci jego firmy.

Novell nie zmienił poglądów


Firmie zależało również na nowym kanale sprzedaży swoich produktów, a porozumienie z Microsoftem właśnie coś takiego zapewnia. Nawet jednak, jeśli interoperacyjność i zwiększenie sprzedaży były głównymi celami, to porozumienie Microsft-Novell zawiera jeszcze kontrowersyjny zapis o zapewnieniu o nietykalności patentowej.

Hovespian podkreślił, że o zamieszczenie takiego zapisu w porozumieniu poprosił właśnie Microsoft, a nie Novell. Zapis ten gwarantuje, że Microsoft nie będzie oskarżał klientów Novella o naruszanie patentów, ale również Novell nie będzie oskarżał klientów Microsoftu z tego samego powodu. Trzeba tu zaznaczyć, że drugi na świecie dostawca Linuksa również posiada dość duże portfolio patentowe.

CEO Novella pisze w liście, iż przyjęcie takich warunków gry wcale nie oznacza, że przedstawiciele firmy zmienili poglądy w kwestii patentów. Mimo wszystko nadal uważają oni, że Linux sam w sobie nie narusza patentów firmy z Redmond. Novell ma też zamiar nadal działać na rzecz interesów Linuksa i społeczności open source, aby stworzyć "środowisko wolności i innowacji". To działanie ma polegać m. in. na zwracaniu patentów społeczności.

Krytyka jednak nie ustaje


Mimo wszystko nadal nie brakuje doniesień o wątpliwościach, jakie rodzi porozumienie Microsoft-Novell. Te wątpliwości zostały podsycone przez Steve'a Balmera z Microsoftu, który w wypowiedzi dla magazynu eWeek potwierdził, że użytkownicy korzystający z Linuksa innego niż Suse będą uważani za łamiących prawo. Może to sprawić, że firmy korzystające z Linuksa będą migrować w stronę produktów Novella rezygnując z innych dystrybucji. Chcąc nie chcąc, Novell stanie się więc firmą która... skorzysta ze strachu przed oskarżeniami, choć sama nie będzie ich kierować do sądów.

Poza tym Novell podkreśla to, że walczy z patentami, ale wątpliwy jest sposób w jaki to czyni. Firma wykorzystywała do ochrony społeczności swoje własne portfolio patentowe i współdziałała z urzędem patentowym na rzecz walki z patentami na rozwiązania już wymyślone przez społeczność open source. Taki sposób walki został dość ostro skrytykowany we wrześniu przez Richarda Stallmana z Free Software Foundation.

Twórca idei wolnego oprogramowania sądzi, że współdziałanie z amerykańskim urzędem patentowym (USPTO) odwraca uwagę od prawdziwego problemu, jakim jest to, że oprogramowanie w ogóle da się patentować. Poza tym podobne przedsięwzięcia czasem powstrzymują "złe patenty" już w zarodku, co sprawia, że nie ma szans na walkę z nimi w sądzie i nie ma szans na pokazanie absurdów, jakie rodzą patenty na oprogramowanie.

List otwarty skierowany do społeczności open source jest dostępny na stronie firmy Novell.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031