NASA: Curiosity znalazła na Marsie plastik, ale sensacji nie będzie

10-10-2012, 11:46

Sonda Curiosity nie tylko strzela laserami i wymachuje ramieniem, ale też zbiera próbki gruntu do swojej specjalnej łyżki. Udało się już znaleźć pierwszą ciekawostkę - lśniący obiekt, najprawdopodobniej z tworzywa i niestety raczej nie będący pochodzenia marsjańskiego.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sonda Curiosity odkryła ostatnio skały, które wyglądają na pozostałości po marsjańskim strumieniu. Odkrycia tego można było dokonać dzięki instrumentom do badań "na odległość", takim jak laser w narzędziu ChemCam oraz robotyczne ramię Curiosity

Dziś NASA poinformowała, że sonda szykuje się do badań za pomocą instrumentów pokładowych, takich jak CheMin (narzędzie do analizy chemicznej minerałów) oraz SAM (narzędzie do analizy próbek). Skorzystanie z tych narzędzi wymaga pobrania próbki gruntu za pomocą specjalnej łyżki. Zdjęcie poniżej, zrobione lewą kamerą nawigacyjną, przedstawia grunt Marsa po pobraniu próbki. Widoczne zagłębienie ma 4,5 cm szerokości.

zdjęcie - Mars

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Sama łyżka po napełnieniu wyglądała tak, jak na zdjęciu poniżej (zostało ono zrobione kamerą z masztu).

zdjęcie - Mars

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Pierwsze badania za pomocą łyżki przyniosły ciekawe efekty. Sonda znalazła jakiś lśniący obiekt, który nie wyglądał na zwykły marsjański minerał. Najprawdopodobniej jest to kawałek plastiku i naukowcy z NASA podejrzewają, że jest to element samej sondy.

Znalezisko sprawiło pewien problem badaczom. Trzeba się upewnić, co to takiego, oraz czy w pobliżu sondy nie ma jakichś niepokojących oznak uszkodzeń albo obecności podobnych materiałów. Dalsze działania badaczy będą polegać m.in. na uważnym badaniu otoczenia łazika Curiosity za pomocą kamery na maszcie.

Znaleziony fragment dziwnego materiału tak wygląda w obiektywie kamery ChemCam.

zdjęcie Mars

Czytaj: Łazik NASA znalazł na Marsie niezwykłe... kulki. Naukowcy mają zagadkę


Źródło: NASA


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.