Mozilla: Ochrona przed śledzeniem także mobilnie

28-02-2012, 15:22

Ochrona przed śledzeniem użytkowników powoli wchodzi do przeglądarek, ale może powinien być to element mobilnego systemu operacyjnego? Mozilla uważa, że tak właśnie powinno być i przymierza się do wprowadzenia funkcji Do Not Track w urządzeniach z Boot to Gecko.

Temat śledzenia internautów nabrał znaczenia w ubiegłym roku. Teraz zajął się nim nawet Biały Dom. Mozilla zaproponowała jedno z rozwiązań problemu - przesyłanie specjalnego nagłówka do stron, który będzie informował reklamodawców o tym, że użytkownik nie chce być śledzony (tzw. Do Not Track - DNT).

Rozwiązanie to jest już stosowane w Firefoksie, może wejść do innych przeglądarek, ale Mozilla chce czegoś więcej - funkcji Do Not Track dostępnej na poziomie mobilnego systemu operacyjnego. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że w ramach projektu Boot to Gecko ma powstać system operacyjny bazujący na Firefoksie, a pierwsze urządzenia z tym systemem możemy zobaczyć jeszcze w tym roku.

Czytaj: Biały Dom bierze się za prywatność internautów

- Nasze wdrożenie (Do Not Track) w Boot to Gecko ma zaprezentować, w jaki sposób funkcja prywatności może działać z aplikacjami, i zachęcać innych do podobnych wdrożeń (...) mamy nadzieję, że inni dostawcy OS-ów dołączą do wysiłków na rzecz mobilnego Do Not Track. Planujemy rozpoczęcie pracy również z twórcami aplikacji - napisał na blogu Mozilli Alex Fowler.

Na tym pomysły Mozilli się nie kończą. W ramach współpracy z W3C Tracking Protection Group twórcy Firefoksa zaproponowali trójstopniowy przełącznik prywatności, tzn. taki, który oprócz funkcji "śledź" i "nie śledź", będzie miał także opcję pośrednią "brak preferencji". Ciekawy pomysł.

Czytaj: Mozilla i Telefonica stworzą smartfony dla mas?


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy