Miliony za patenty na Wi-Fi dla Australijczyków

03-04-2012, 08:48

Ponad 220 mln dolarów otrzyma australijska agencja CSIRO za licencje na patenty związane z Wi-Fi. Wynalazek jest australijski, ale to amerykański system sądowy sprawi, że agencja dostanie pieniądze za technologię.

Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) to państwowa instytucja australijska. Jej badacze na początku lat 90. opatentowali technologię bezprzewodowych sieci lokalnych (WLAN), która jest dziś wykorzystywana w standardach 802.11a oraz 802.11g.

Dopiero w roku 2005 CSIRO zdecydowała się na wykorzystanie amerykańskiego systemu sądowniczego, aby ściągnąć z różnych firm wynagrodzenie za patenty. 

Reuters informuje, że najnowsza pula przychodów z tego tytułu wyniesie 220 mln dolarów australijskich, czyli ok. 229 mln dolarów amerykańskich. CSIRO osiągnęła bowiem porozumienie z kolejnymi podmiotami m.in. z firmami Lenovo, Acer, Sony, AT&T, Verizon oraz T-Mobile (zob. Reuters, Australia settles patent suit in U.S. wi-fi case).

Czytaj: Wi-Fi w automacie z napojami - to ma sens

Wcześniej, w roku 2009, CSIRO osiągnęła porozumienie z kilkunastoma innymi gigantami. Były wśród nich takie firmy, jak Microsoft, HP, Dell, Toshiba, Netgear, D-Link i in. Teraz automatycznie nasuwa się pytanie - czy będą dalsze pozwy lub ugody? Ile jeszcze może zarobić CSIRO? Reuters cytuje wypowiedź rzecznika CSIRO dla lokalnego radia. Stwierdza on, że nie podjęto jeszcze decyzji co do dalszych działań prawnych. Rzecznik przyznał też, że CSIRO nie starała się o patenty np. w Chinach lub Indiach, nie licząc na tamtejszy "system innowacji".

Wychodzi więc na to, że ludzie na całym świecie korzystają z australijskiej technologii, ale to amerykański system prawny pozwolił na niej zarobić. Z doniesień The West Australian wynika, że do CSIRO wróci połowa przychodów z osiągniętego porozumienia. Nie wiadomo, jaki jest ogólny koszt działań prawnych, ale z pewnością jest on "znaczny" (zob. The West Australian, CSIRO rakes in $220m more in WiFi battle).

Choć amerykański system patentowy rzeczywiście wydaje się nagradzać wynalazców, trzeba pamiętać o jego wadach. Po pierwsze umożliwia on patentowanie niemal wszystkiego. Wi-Fi rzeczywiście jest cenną innowacją, ale patentowanie np. funkcji oprogramowania może służyć blokowaniu postępu i konkurencji na rynku. Poza tym to właśnie w USA mogą funkcjonować patentowe trolle - firmy, które nic nie stworzyły, ale mają patenty i nie wahają się ich użyć przeciwko prawdziwym innowatorom.

Czytaj: Patentowe trolle obrońcami wynalazców?


Następny artykuł » zamknij

Al-Kaida grozi w internecie?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31