Microsoft zwiększy produkcję Surface. Sukces czy tylko propaganda?

12-12-2012, 08:38

Produkcja Surface już została zwiększona i urządzenie częściej zobaczymy w sklepach - ogłosił Microsoft. Niestety firma nie podaje żadnych liczb i nazw, więc wygląda to tylko na propagandę sukcesu, który jeszcze nie nadszedł.

Firma Microsoft wczoraj ujawniła, że produkcja urządzeń Surface została zwiększona, a zainteresowanie tym urządzeniem jest "ekscytujące". Odpowiedzialny za marketing Steve Schueler przyznał, że firma miała zamiar zwiększać dostępność Surface w sklepach po pierwszym roku od premiery, ale teraz ten plan uległ zmianie.

Surface z pewnością będzie dostępny w sklepach Microsoftu w USA i Kanadzie oraz w sklepach online m.in. w Australii, Chinach, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Na podstawie danych ze sprzedaży w okresie przedświątecznym Microsoft rozwinie sprzedaż w tych lokalizacjach m.in. zamieniając tymczasowe miejsca sprzedaży w takie, które będą stale oferować Surface.

Microsoft nie podaje liczb i nazw

Znamienne jest to, że Microsoft nie podaje żadnych liczb, tak więc termin "zwiększenie produkcji" może oznaczać niemal wszystko. Zastanawiające jest także mówienie o zmianie planów w momencie, gdy plany z przeszłości poznajemy dopiero teraz. Nie wiemy zatem, czy Microsoft faktycznie zmienił plany, czy też jedynie twierdzi, że je zmienił.

Microsoft nie wymienił też w swoich komunikatach żadnych nazw sprzedawców czy sieci sklepów. Wiadomo przykładowo, że urządzenia Surface pojawią się przed świętami w sklepach Best Buy. Są też doniesienia o tym, że sprzedaż Surface uruchomi Staples, Harvey Norman oraz JB-HiFi. Tylko czy naprawdę jest to efekt zwiększonego zainteresowania?

Wróżenie z fusów

Bloomberg cytuje analityka, który uważa, że Microsoft może sprzedać około miliona urządzeń w tym kwartale. Szczerze powiedziawszy, jest to wróżenie z fusów, a nie wszystkie wróżki są takimi optymistami.

Firma Detwiler Fenton z Bostonu jest zdania, że Microsoft może sprzedać w tym kwartale 500-600 tys. urządzeń Surface, podczas gdy firma pierwotnie zakładała sprzedaż na poziomie 2-3 mln. Liczby te cytował m.in. serwis Deal News, wieszcząc katastrofę Surface, ale szczerze powiedziawszy, te liczby są równie dobre jak zapewnienia Microsoftu o zwiększonej produkcji - nie wiadomo, skąd się wzięły. 

rysunek

Deal News sugeruje, że w obliczu porażki Microsoft będzie zmuszony do obniżenia cen Surface i powtórzy się ten sam scenariusz, według którego nastąpił upadek PlayBooka - tabletu od firmy RIM.

Sonda
Wierzysz w sukces Surface?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Liczby nie zawsze dobre

Na obecnym etapie można być pewnym jednego - gdyby Microsoft miał liczby, którymi może się pochwalić, znalibyśmy te liczby. Podobnie postepuje zresztą firma Apple, która chętnie pochwaliła się się trzema milionami sprzedanych iPadów, nie wspominając ani słowem, jaki ich odsetek stanowiły nowe iPady mini.

Jeśli sukces Surface jest iluzją, to iluzja ta nie będzie wieczna. Prędzej czy później Microsoft będzie musiał ogłosić wyniki finansowe i padną pytania o sprzedaż Surface.

Trzeba brać pod uwagę, że ta "propaganda sukcesu" nie musi być elementem ratowania się przed upadkiem, ale jest raczej zwyczajną strategią rynkową. Wszyscy już wiedzą, że konsumenci nie kupują elektroniki racjonalnie. Konsumenci kupują elektronikę tak, jak ubrania lub inne wytwory kultury. One muszą być "cool", muszą odpowiadać pewnemu stylowi. Microsoft chce wszystkich przekonać, że Surface jest cool. 

Dowiedz się więcej o cenach i osiągach Surface RT oraz o cenach i osiągach Surface Pro.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy