Komórki i bezpieczeństwo dzieci na celu KE

25-04-2009, 08:35

50 proc. 10-latków, 87 proc. 13-latków i 95 proc. 16-latków z krajów Unii Europejskiej ma telefony komórkowe. Połowa europejskich rodziców martwi się, że korzystając z telefonów, ich dzieci mogą natrafić na obrazy jednoznacznie pokazujące seks lub przemoc (51 proc. rodziców) lub też być zastraszane przez inne dzieci (49 proc.) - wynika z raportu GSM Association.

6 lutego 2007 roku doszło do podpisania przez 26 operatorów sieci komórkowych europejskiego porozumienia dotyczącego bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież. Operatorzy Ci obsługują ok. 580 mln klientów, co stanowi 96 proc. wszystkich klientów sieci komórkowych w UE.

Komisja Europejska wezwała tydzień temu operatorów sieci komórkowych do wzmożonej pracy nad bezpieczeństwem dzieci podczas korzystania z telefonów komórkowych poprzez zastosowanie wszystkich środków zawartych w dobrowolnym kodeksie postępowania podpisanym w 2007 r.

Apel KE wpisuje się w publikację raportu GSM Association - stowarzyszenia branży telefonii komórkowej - z którego wynika, że krajowe kodeksy samoregulacyjne oparte na wspomnianym porozumieniu istnieją obecnie w 22 państwach członkowskich. 90 proc. z nich jest zgodnych z porozumieniem z 2007 r., zaś 80 proc. operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych.

W raporcie stowarzyszenia przedstawiono postępy, jakich operatorzy sieci komórkowych dokonali w czterech obszarach działań określonych w kodeksie z 2007 r.:

  • 80 proc. operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych. Jednakże tylko 41 proc. operatorów oświadczyło, że aktywnie monitoruje i weryfikuje skuteczność systemów kontroli dostępu.
  • Ponad 65 proc. sygnatariuszy opracowuje materiały edukacyjne lub prowadzi kampanie dotyczące bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych. Jednakże 16 proc. sygnatariuszy nie zaplanowało żadnych działań informacyjnych.
  • 80 proc. operatorów klasyfikuje treści komercyjne do co najmniej dwóch kategorii: „treści przeznaczone dla dorosłych” i „inne”, niewiele wskazuje jednak na wprowadzenie na szczeblu krajowym konkretnej klasyfikacji, co uzgodniono w 2007 r.

Podsumowując wyniki badania, Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji, stwierdziła, że operatorzy sieci komórkowych muszą jeszcze bardziej zaangażować się w skuteczniejszą ochronę nieletnich w całej Europie. Zdaniem pani Reding wciąż kuleje przejrzystość klasyfikacji treści. Natomiast dwunastu operatorów, którzy oferują treści dla dorosłych bez żadnej kontroli dostępu, będą musieli szybko naprawić tę sytuację - komisarz zapowiada sprawdzenie postępów tej sprawie we wrześniu br.


Źródło: Europa.eu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy