Jak wyglądają konsultacje TTIP - IT Fiction

04-04-2014, 15:23

Celem tego tekstu jest wyjaśnienie różnicy między "konsultacjami TTIP" a uczciwą przejrzystością. Wyobraźcie sobie, że polski rząd obiecał debatę, na której pokaże tekst wciąż tajnego porozumienia...

W sali, którą przeznaczono na wielką debatę TTIP, powoli zbierali się ludzie ciekawi tekstu porozumienia TTIP. Był Piotr Węgłowski, znany poeta i prawnik. Był Andrzej Pogodny z Uniwersytetu w Paprotkach. Byli ludzie z Fundacji Azkaban i Fundacji Polska Murowana. Przyszedł nawet jakiś Anonymous w masce Guya Fawkesa.

W sali dało się wyczuć duże napięcie. Oto polski rząd ogłosił, że jako pierwszy w Europie pokaże ludziom tekst porozumienia TTIP. Niestety z jakiegoś powodu zabroniono gościom wnosić na salę urządzenia elektroniczne.

Gdy wszyscy zajęli miejsca, przed zebrany tłum wyszedł facet o bardzo przeciętnym wyglądzie. Przed sobą pchał stoliczek na kółkach, na którym leżała czarna, drewniana skrzynka. Gdy wszyscy się nieco uspokoili, jegomość zabrał głos.

- Witam państwa! Przejdźmy od razy do rzeczy. Specjalnie na wasze życzenie zorganizowaliśmy spotkanie konsultacyjne TTIP. Możecie sobie konsultować ile chcecie. Sugeruję wybrać jakiegoś przewodniczącego. Kto chce nim być? Pan?
- Bardzo przepraszam - odezwał się mężczyzna w okularach podnoszący rękę - dlaczego nie mogliśmy wnieść na salę sprzętu do nagrywania?
- Nasze służby PR nagrywają wszystko i przygotują raport z tego spotkania oraz relację wideo - odpowiedział prowadzący zebranie. Jego odpowiedź wywołała pomruk niezadowolenia w tłumie, ale prowadzący nie wydawał się zmieszany.
- Ja również chciałam o coś spytać - odezwała się jakaś młoda kobieta - obiecano nam, że będziemy mogli zobaczyć tekst TTIP. 

Zapadła chwila milczenia, ale prowadzący tylko się uśmiechnął. 

- Oczywiście! Tekst porozumienia został zamknięty w tej oto czarnej szkatułce. Możecie sobie popatrzeć na niego, gdy jest zamknięty. My natomiat będziemy mogli w relacjach napisać, że "w czasie debaty po sali krążyła kopia tekstu porozumienia". Naprawdę będzie krążyła...
- Nie dostaniemy tekstu do ręki? - spytał Anrzej Pogodny.
- Akurat dla Pana mógłbym zrobić wyjątek. Mógłbym nawet... - tutaj prowadzący ściszył głos do szeptu - ...mógłbym dać Panu zajrzeć do tej skrzynki.

Prowadzący wziął skrzynkę do ręki, otworzył ją i podszedł do profesora. Pogodny zajrzał, ale w tym samym momencie prowadzący zatrzasnął skrzynkę. Potem odwrócił się do jednego z PR-owców stojących z boku i polecił mu zanotować, że "Pogodny najuważniej i najdłużej ze wszystkich oglądał tekst porozumienia". 

- Proszę Pana! To jest jakiś absurd! - odezwała się Katarzyna Szynszelewicz z Fundacji Azkaban - konsultacje miały dotyczyć tekstu porozumienia TTIP. Jak mamy debatować nad dokumentem, którego nie widzieliśmy?
- Proszę Pani - odparł spokojnie prowadzący - przecież od miesięcy trwają podobne konsultacje! Ludzie na całym świecie są zapraszani na spotkania, gdzie dyskutują o TTIP, choć nie wiedzą nic o tym porozumieniu. Im to nie przeszkadza, a pani tak! Najwyraźniej Ci ludzie zgadzają się na takie konsultacje, bo chcą współpracować. Oni dbają o dobry dialog, natomiast pani... pani tutaj wysuwa jakieś absurdalne roszczenia. Jest pani agresywna!
- Bez sensu. Idziemy stąd - rzucił jakiś dziennikarz.
- Tak, tak! - krzyknął prowadzący - chętnie poinformujemy, że pewne osoby nawoływały do bojkotowania spotkania konsultacyjnego! My wyciągnęliśmy do was rękę, zrobiliśmy konsultację, a wy odchodzicie od stołu niczym małe, niewdzięczne...

Prowadzący nie dokończył, bo w tym momencie Jarosław Dąbszyc z Fundacji Polska Murowana podbiegł do czarnej skrzynki i chwycił ją. Przebiegł parę metrów w stronę ściany i zanim zatrzymali go ochroniarze, zdążył rzucić skrzynką przed siebie. Ta wylądowała na podłodze z głośnym hukiem, otworzyła się, a papiery z tekstem TTIP rozsypały się po ziemi. 

Anonymous w masce Guya Fawkesa był pierwszy przy papierach. Haktywiści zawsze byli pierwsi, żeby położyć łapę na dokumentach z ataku. Anonymous chwytał kartki garściami i losowo rozdawał je uczestnikom spotkania. Wszyscy wpatrywali się w nie chciwie, ale po chwili zrozumieli podstęp. Na kartkach wydrukowano tylko jakieś cyfry.

- Oczywiście tekst został zaszyfrowany - powiedział prowadzący, po raz pierwszy podnosząc głos - dzięki temu stanowczo możemy twierdzić, że widzieliście państwo "dokumenty papierowe zawierające treść porozumienia". Oczywiście będziemy musieli wspomnieć w komunikatach o waszym karygodnym zachowaniu w czasie spotkania konsultacyjnego. Odnotujemy próby niszczenia mienia...

* * *

30.06.2014 - DZIENNIK ASTRONAUTÓW - Portal Wikileaks opublikował wczesną wersję TTIP, którą udało się odszyfrować z dokumentów pozyskanych przez uczestników polskiego spotkania konsultacyjnego. Polski rząd i Komisja Europejska nie chcą komentować dokumentu, który ich zdaniem jest już nieaktualny. 

>>> Czytaj dalej

UWAGA: Ten tekst nie jest newsem, a jedynie komentarzem do bieżących wydarzeń. Przedstawione wydarzenia są fikcyjne. Podobieństwo autentycznych nazw, osób i firm do tych występujących w tekście jest zamierzone przypadkowe. Cdn.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930