Jak korzystać z trybu prywatnego w popularnych przeglądarkach

18-10-2012, 12:16

Tryb porno w przeglądarce, jak potocznie nazywa się tryb prywatny, umożliwia przeglądanie internetu bez zapisywania informacji o odwiedzonych stronach. Pokazujemy krok po kroku, jak korzystać z tej funkcji.

Podczas pracy w trybie prywatnym:

  • odwiedzone strony nie będą zapisywane w lokalnej historii przeglądarki,
  • treści wpisane w formularzach i polach wyszukiwania nie zostaną dodane do listy wpisów funkcji automatycznego wypełniania formularzy,
  • przeglądarka nie zapamięta żadnych nowych haseł,
  • nie będą zachowywane ciasteczka (ang. cookies), pliki tymczasowe i pliki pamięci podręcznej stron internetowych.
  • pliki ściągnięte z internetu nie będą wymienione na liście pobranych plików, choć po wyjściu z trybu prywatnego pozostaną na dysku.

Możliwość przeglądania internetu w ten sposób bez wątpienia może czasem się przydać. Zobaczmy, jak uruchomić tryb prywatny w najnowszych wersjach popularnych przeglądarek.

Mozilla Firefox

Po kliknięciu w widoczny u góry przycisk Firefox wybieramy z menu opcję Przejdź do trybu prywatnego. Ten sam efekt uzyskamy, wciskając klawisze Ctrl + Shift + P.

Tryb prywatny w Firefoksie - rys. 1

Korzystając z tej funkcji po raz pierwszy, zobaczymy komunikat informujący, że Firefox zachowa bieżące okna i karty, by przywrócić je po zakończeniu przeglądania w trybie prywatnym. Aby kontynuować, klikamy Przejdź do trybu prywatnego. Przycisk Firefox zmieni wówczas kolor na fioletowy (zob. zrzut ekranu poniżej).

Aby zakończyć pracę w trybie prywatnym, z menu wybieramy opcję Opuść tryb prywatny lub wciskamy klawisze Ctrl + Shift + P. Przeglądarka przywróci okna i karty otwarte przed wejściem w tryb prywatny, a przycisk Firefox stanie się znów pomarańczowy.

Tryb prywatny w Firefoksie - rys. 2

Istnieje możliwość automatycznego włączania trybu prywatnego przy każdym uruchomieniu Firefoksa. Nie polecamy tego, jeżeli jednak komuś na takich ustawieniach zależy, to wystarczy otworzyć okno Opcje, przejść do zakładki Prywatność, zaznaczyć pole Zawsze używaj trybu prywatnego i potwierdzić swój wybór kliknięciem w przycisk OK.

Tryb prywatny w Firefoksie - rys. 3

Google Chrome

Aby włączyć tryb prywatny w przeglądarce Google'a, wybieramy z menu opcję Nowe okno incognito. Ten sam efekt uzyskamy, wciskając klawisze Ctrl + Shift + N.

Tryb prywatny w Chrome - rys. 1

W rogu nowo otwartego okna zobaczymy następującą ikonę:

Tryb prywatny w Chrome - rys. 2

Aby opuścić tryb prywatny, wystarczy zamknąć to okno. Co ciekawe, w poprzednio uruchomionym oknie cały czas będziemy mogli przeglądać strony w trybie normalnym.

Internet Explorer

W Internet Explorerze wybieramy z menu najpierw Bezpieczeństwo, następnie Przeglądanie InPrivate. Ten sam efekt uzyskamy, wciskając klawisze Ctrl + Shift + P. Jeżeli nie widzisz w swojej przeglądarce takiej opcji, diagnozę mam tylko jedną: używasz przestarzałej wersji, trzeba ją zaktualizować.

Tryb prywatny w IE9 - rys. 1

Funkcja InPrivate powoduje otwarcie nowego okna, której pasek adresu wygląda następująco:

Tryb prywatny w IE9 - rys. 2

Aby opuścić tryb prywatny, wystarczy to okno zamknąć. Warto wiedzieć, że w trybie prywatnym IE domyślnie wyłącza wszystkie paski narzędzi i rozszerzenia. Jeżeli nam to nie odpowiada, z pokazanego wyżej menu musimy wybrać Opcje internetowe i przechodząc do zakładki Prywatność, usunąć zaznaczenie pola Wyłącz paski narzędzi i rozszerzenia podczas uruchamiania przeglądania InPrivate. Wybór potwierdzamy, klikając przycisk OK.

Tryb prywatny w IE9 - rys. 3

Opera

W Operze możemy otworzyć zarówno nową kartę prywatną, jak i okno prywatne, co widać na zrzucie ekranu:

Tryb prywatny w Operze - rys. 1

Poniżej pokazujemy, jak wygląda nowo otwarta karta prywatna:

Tryb prywatny w Operze - rys. 2

Karty prywatne zamyka się tak samo, jak zwykłe karty. Można też zamknąć wszystkie takie karty jednocześnie - w tym celu klikamy jedną z kart prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Zamknij wszystkie karty prywatne. Ten sam efekt da użycie skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Q. Okno prywatne zamykamy tak samo, jak każde inne.

Safari

Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie w Safari po raz pierwszy zastosowano funkcję trybu prywatnego i to już w 2005 roku. Aby z niej skorzystać, wybieramy z menu opcję Przeglądanie prywatne...

Tryb prywatny w Safari - rys. 1

Zobaczymy wówczas taki komunikat:

Tryb prywatny w Safari - rys. 2

Po kliknięciu OK przeglądarka wejdzie do trybu prywatnego, a my na pasku adresu zobaczymy napis PRYWATNE. Aby opuścić tryb prywatny, należy kliknąć w ten właśnie napis.

Tryb prywatny w Safari - rys. 3

Zostanie nam wyświetlony następujący komunikat - swój wybór potwierdzamy, klikając OK:

Tryb prywatny w Safari - rys. 4

Czytaj także: Włączamy filtry antyphishingowe w popularnych przeglądarkach na Windowsie


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031