Intel: Elektroniczne sygnały można zastąpić światłem (wideo)

28-07-2010, 12:09

Promieni światła można użyć zamiast elektronów do przenoszenia danych wewnątrz komputerów i pomiędzy nimi - uważa firma Intel, która stworzyła krzemowe połączenie fotoniczne z wykorzystaniem zintegrowanych laserów. Jest to szansa na rewolucję w sposobie projektowania komputerów.

Firma opracowała prototyp badawczy, który reprezentuje krzemowe połączenie optyczne ze zintegrowanymi laserami. Łącze przenosi dane na większą odległość i wielokrotnie szybciej niż dzisiejsze technologie miedziane. Co sekundę może przesyłać 50 gigabitów danych, czyli odpowiednik całego filmu HD.

Cechy nowego połączenia mają znaczenie, bo współczesne komponenty komputerowe (połączone ze sobą kablami miedzianymi albo ścieżkami na płytce drukowanej) mają ograniczoną maksymalną długość. Wpływa to na konstrukcję komputerów, wymuszając umieszczanie procesorów, pamięci i innych elementów jak najbliżej siebie.

>>> Czytaj: Intel pokazał inteligentny samochód przyszłości podłączony do internetu

Zaprezentowane przez Intela 50-gigabitowe łącze pozwala badaczom testować nowe pomysły. Składa się ono z krzemowego układu nadawczego i układu odbiorczego, w których zastosowano m.in pierwszy hybrydowy laser krzemowy opracowany w 2006 roku wspólnie z Uniwersytetem Kalifornii w Santa Barbara, a także szybkie modulatory optyczne i fotodetektory Układ nadawczy zawiera cztery takie lasery. Ich wiązki świetlne wpadają do modulatora optycznego, który koduje dane z szybkością 12,5 Gb/s.

Cztery wiązki są następnie łączone i wpuszczane do pojedynczego włókna krzemowego, co pozwala uzyskać łączną przepustowość rzędu 50 Gb/s. Po drugiej stronie łącza układ odbiorczy rozdziela cztery wiązki i kieruje je do fotodetektorów, które z powrotem przekształcają światło w sygnały elektryczne. Oba układy zbudowano z wykorzystaniem tanich technik produkcyjnych dobrze znanych w branży półprzewodnikowej.

>>> Czytaj: Energia elektryczna przez powietrze

Badacze Intela pracują już nad zwiększeniem przepustowości poprzez skalowanie szybkości modulatora oraz wykorzystanie większej liczby laserów w układzie, co utoruje drogę do przyszłych terabitowych łączy optycznych

Powyższe badania nie mają związku z technologią Light Peak, choć obie technologie są częścią ogólnej strategii wejścia-wyjścia realizowanej przez firmę Intel. Light Peak ma w bliższej perspektywie zapewnić wieloprotokołowe łącza optyczne 10 Gbps w klienckich platformach Intela.

Co nam da taka technologia?

Fotonika krzemowa może być wykorzystywana w całej branży komputerowej. W wizjach Intela taki przesył danych może pozwolić na tworzenie wyświetlaczy 3D wielkości ściany. Rozdzielczość obrazu będzie tak wysoka, że aktorzy czy członkowie rodziny widoczni na ekranie będą sprawiali wrażenie obecnych w pomieszczeniu.

Komponenty przyszłych centrów danych lub superkomputerów będą mogły być rozsiane po całym budynku, a nawet kampusie. Będą komunikować się ze sobą z dużą szybkością bez limitów, jakie wprowadzają ciężkie kable miedziane o ograniczonej przepustowości i zasięgu. Użytkownicy centrów danych będą mogli zwiększyć wydajność systemów oraz zaoszczędzić dużo miejsca i energii, a naukowcy zbudują potężniejsze superkomputery w celu rozwiązania największych problemów współczesnego świata.

Film poniżej przedstawia fotoniczne połączenie nowość Intela (j. ang).


Źródło: Intel
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy