Instruktorzy jazdy będą rozliczani z błędów kursantów w ograniczonym zakresie

16-02-2016, 09:48

W internecie będziemy mogli sprawdzać instruktorów jazdy i dowiemy się ile szkód i kolizji spowodowały osoby przez nich przeszkolone. Ministerstwo Cyfryzacji powiedziało nam, że dane o szkodach będą zbierane z pewnym ograniczeniem czasowym.

Niecałe dwa tygodnie temu Dziennik Internautów pisał o projekcie rozporządzenia, które będzie miało znaczenie dla osób wybierających instruktora jazdy. W internecie będzie można sprawdzać dane instruktorów takie jak posiadane uprawnienia czy liczbę przeszkolonych osób. Planowane jest także udostępnianie informacji o wykroczeniach, szkodach i kolizjach, które zostały popełnione przez osoby przeszkolone przez danego instruktora (szczegóły w tekście pt. Rozliczać instruktorów jazdy z błędów dawnych kursantów? Oto jest pytanie). 

Po przeczytaniu projektu rozporządzenia zastanowiły nas dwie rzeczy. 

  1. Czy dane o szkodach i kolizjach będą zbierane bez ograniczenia czasowego? Wydaje się, że powinny być one zbierane tylko przez jakiś czas po ukończeniu kursu. Talent pedagogiczny instruktora może mieć pewien wpływ na umiejętności i wiedzę świeżo upieczonego kierowcy. ale trudno rozliczać instruktora z wszelkich wykroczeń i szkód osób spowodowanych przez dawnych kursantów. 
  2. Projekt rozporządzenia mówił o zbieraniu informacji o szkodach i kolizjach popełnionych przez "osoby przeszkolone" przez danego instruktora. Mówił też o wykroczeniach "kursantów". Kursant to ktoś, kto bierze udział w kursie, a więc czy chodziło o wykroczenia popełnione w trakcie kursu?

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się, że będzie ograniczenie czasowe w zbieraniu danych. Nie wiemy tylko jakie. 

- Kryterium czasowe (zarówno dla wykroczeń, jak i szkód oraz kolizji) zostanie określone na etapie prac analitycznych nad usługą - powiedział Dziennikowi Internautów Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. 

Jeśli zaś chodzi o "kursantów" to najwyraźniej ministerstwo rozumie pod tym pojęciem to samo co "osoby przeszkolone". 

- Na potrzeby usługi pod uwagę będą brane osoby, które otrzymały prawo jazdy po ukończeniu szkolenia u danego instruktora (czyli osoby z uprawnieniami) oraz liczba popełnionych przez te osoby wykroczeń - odpowiedział Karol Manys.

Więcej na temat rozporządzenia w tekście pt. Rozliczać instruktorów jazdy z błędów dawnych kursantów? Oto jest pytanie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930