Google zindeksuje dokumenty Google Docs

23-09-2009, 09:00

Dokumenty Google, do których linki znajdują się na publicznej stronie, niedługo zaczną być indeksowane przez roboty wyszukiwarki Google.

Jeden z pracowników Google ogłosił w ubiegłym tygodniu, że już niedługo roboty indeksujące tej wyszukiwarki będą przeszukiwały także dokumenty zgromadzone w zasobach usługi Google Docs. Oznacza to, że treść tych dokumentów znajdzie się w wynikach różnych wyszukiwarek.

Warto jednak zauważyć, że Googlebot zindeksuje jedynie te dokumenty, które zostały przez ich twórców opublikowane za pomocą opcji  Opublikuj jako stronę internetową (Publish as web page) lub w przypadku prezentacji Opublikuj/umieść (Publish/embed). W przeciwnym razie dokument zostanie pominięty.

Żeby sprawdzić, które dokumenty są publicznie dostępne, należy otworzyć dany dokument z zakładki Udostępnianie (Share) i wybrać opcję dotyczącą publikacji. Opublikowane dokumenty można wyłączyć, klikając w przycisk Zakończ publikowanie.

W przypadku gdy w usłudze Google trzymamy wiele dokumentów, sprawdzenie wszystkich może być nie lada wyzwaniem. Firma niestety nie umożliwia masowej edycji w tym zakresie i nie podaje, czy zamierza wprowadzić możliwość masowego wyłączania dokumentów z publikacji. Wydaje się, że Google nie wzięło także pod uwagę użytkowników usługi, którzy chcą opublikować swój dokument, ale nie życzą sobie uświadczenia go w wynikach wyszukiwania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy