Google do ISO: nie uznawajcie OOXML!

28-02-2008, 20:20

Lider wyszukiwarek wezwał członków ISO, aby głosowali przeciwko uznaniu formatu Open XML za obowiązujący standard. W sprawie tej przedstawiciele Google opublikowali list otwarty, w którym krytykują format opracowany przez Microsoft.

Do 30 marca trwa runda głosowania, w której członkowie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) podejmą ostateczną decyzję w sprawie standaryzacji formatu OOXML.

Wcześniejsza próba zdobycia certyfikatu dla formatu w trybie szybkim zakończyła się porażką Microsoftu - nie zdołano uzyskać wymaganej większości 2/3 głosów.

W obliczu nowego głosowania koncern Google, który zaangażowany jest po stronie konkurencyjnego wobec OOXML formatu OpenDocument (ODF), przesłał do członków pismo, w którym wezwał ich do odrzucenia wniosku Microsoftu.

W uzasadnieniu pojawiają się znane już zarzuty braku zgodności z istniejącymi normami, zbyt obszerna dokumentacja (utrudniająca producentom oprogramowania zastosowanie formatu) oraz dostosowanie przez Microsoft funkcjonalności OOXML jedynie do własnego pakietu biurowego - MS Office.

Google dodaje ponadto, iż kolejny otwarty format zapisu dokumentów jest zbędny, gdyż istnieje już wspomniany ODF, uznany przez ISO.

Takie stanowisko podzielane jest przez innych konkurentów Microsoftu, w tym koncern komputerowy IBM. Zdaniem jego przedstawicieli, gigant z Redmond chce poprzez OOXML zapewnić sobie kontrolę na rynku aplikacji biurowych.

Zamiast starać się przeforsować swój niedopracowany format, Microsoft powinien dołączyć się do grupy podmiotów wspierających ODF - uważa IBM.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag standaryzacjatag OOXMLtag ODFtag Microsofttag ISOtag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930