Google chce przycisku +1 na każdej stronie

01-09-2011, 11:28

Wyszukiwarkowy gigant po cichu udostępnił rozwiązanie umożliwiające "plusowanie" dowolnych stron w sieci.

W ostatnich dniach Google eksperymentuje z wykorzystaniem przycisku +1 do ustalania pozycji stron w wynikach wyszukiwania. Okazuje się, że wkrótce rozwiązanie może dotyczyć nawet stron wydawców, którzy nie zdecydowali się umieścić u siebie przycisku.

>>Czytaj także: Google odświeżyło swoją usługę blogową

Sonda
Korzystasz z przycisków +1
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Wszystko za sprawą rozszerzenia dla Google Chrome, które pojawiło się pod koniec ubiegłego miesiąca w Chrome Web Store. Jak łatwo się domyślić, umożliwia ono "plusowanie" dowolnych witryn, dzięki przyciskowi osadzonemu nie na stronie, lecz na pasku narzędziowym przeglądarki internetowej.

Jak zauważa serwis TechCrunch, obecnie przycisk +1 wykorzystywany jest głównie do dzielenia się ciekawymi treściami ze znajomymi. W przyszłości Google planuje również wziąć go pod uwagę w swoim rankingu stron, a później być może także wykorzystać do serwowania bardziej dopasowanych reklam. Szczególnie to ostatnie może się jednak niektórym internautom nie spodobać.

Jeszcze bardziej niepokojący fragment można znaleźć w opisie rozszerzenia dla Chrome. Po tym jak zainstalujemy przycisk +1 w przeglądarce, "wszystkie strony wraz z adresami URL, które odwiedzimy, będą przesyłane do Google". Warto zauważyć, że stanie się tak nawet w przypadku, gdy nie klikniemy +1 - firma musi wcześniej sprawdzić, czy ktoś "zaplusował" już wcześniej dany adres.

Google w odpowiedzi na pytania użytkowników uspokoił, że przesłane w ten sposób informacje są przechowywane "zwykle mniej niż dwa tygodnie", a wydawcy nie mają dostępu do żadnych szczegółowych informacji związanych z użytkownikiem, który podzielił się daną stroną.

>>Czytaj także: Google pozwala na skorzystanie z Gmaila, Kalendarza i Dokumentów bez internetu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy