Facebook po francusku

10-03-2008, 19:04

1,4 miliona francuskich użytkowników serwisu społecznościowego Facebook będzie mogło przeglądać strony w swoim ojczystym języku. To już czwarty obsługiwany język przez tę witrynę.  Facebook liczy, że zyska dzięki temu więcej użytkowników.

Jeszcze na początku zeszłego miesiąca Facebook dostępny był jedynie po angielsku. 130 tysięcy osób podpisało petycję do właścicieli serwisu, żądając wprowadzenia wersji francuskiej. Czuli się oni dyskryminowani ze względu na nieznajomość języku Szekspira i zarzucali serwisowi chęć ograniczenia członkostwa do osób lepiej wykształconych lub od urodzenia mówiących po angielsku.

Wersja hiszpańska działa już od zeszłego miesiąca, niemiecka wystartowała w ubiegłym tygodniu, francuska dzisiaj. W przygotowaniu tłumaczenia Facebook (zwłaszcza wyrażeń żargonowych) brali udział jego użytkownicy, część wyrażeń pozostała jednak nieprzetłumaczona ze względu na nieznalezienie francuskich odpowiedników.

Działania Facebook są odpowiedzią na rosnącą liczbę użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych, dla których dodatkowo angielski nie jest językiem ojczystym. Już teraz stanowią oni większość.

Sonda
Czy korzystasz z serwisu Facebook?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Francja jest dla Facebook szóstym największym rynkiem. Spora jest jednak także grupa osób francuskojęzycznych w Kanadzie, a ta zajmuje już trzecie miejsce pod względem liczby użytkowników.

W przyszłości należy spodziewać się wprowadzenia kolejnych wersji językowych. Możliwe, że kolejnym językiem będzie turecki - Turcja bowiem zajmuje bowiem wysokie, czwarte miejsce pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników Facebook. Strategia ta może pozwolić serwisowi zdobyć nowych użytkowników, którzy do tej pory byli nim niezainteresowani właśnie ze względu na barierę jezykową.


Następny artykuł » zamknij

Luka w modemach Livebox TP

Źródło: AFP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag serwisy społecznościowetag Francjatag Facebook
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy