E-skrzynka w każdym urzędzie - założenia do nowej Ustawy o informatyzacji

13-08-2012, 10:54

Elektroniczna komunikacja z każdym urzędem i możliwość korzystania z tzw. Profilu Zaufanego także w kontaktach z instytucjami innymi niż podmioty publiczne w rozumieniu ustawy - takie nowości mają się znaleźć w nowej Ustawie o informatyzacji. Przepisy mogą wejść w życie nawet w połowie przyszłego roku.

Możecie o tym nie wiedzieć, ale elektroniczne załatwianie spraw w urzędach bez podpisu elektronicznego jest możliwe od czerwca 2010 roku (sic!). Właśnie wtedy weszła w życie rewolucyjna Ustawa o informatyzacji, która teoretycznie dawała taką możliwość. Niestety... tylko teoretycznie.

Praktycznie wciąż brakuje przepisów, które zobowiązywałyby urzędy do poważnego traktowania komunikacji elektronicznej. Ba! Ta komunikacja nie zawsze jest dopuszczalna tam, gdzie byłaby możliwa i przydatna. Dostrzegł to obecny minister informatyzacji Michał Boni, który w maju br. zapowiedział takie zmiany w ustawie, które zobowiążą urzędy m.in. do uruchomienia elektronicznych skrzynek podawczych na dokumenty.

Czytaj: E-skrzynka podawcza w każdym urzędzie i inne nowości w informatyzacji

W ubiegły piątek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło założenia do nowej ustawy o informatyzacji. Dokument ten wklejamy poniżej i zwracamy uwagę na najciekawsze elementy.

E-skrzynki i wzory pism

Przede wszystkim w założeniach czytamy właśnie o obowiązku uruchomienia skrzynek podawczych przez urzędy. Ponadto na podmioty publiczne nałożony zostanie obowiązek sporządzania wzorów pism w postaci elektronicznej oraz formularzy elektronicznych. Te formularze będą musiały spełniać standardy określone przez ministra informatyzacji w repozytorium interoperacyjności.

- Przewiduje się również wprowadzenie możliwości wystawiania na ePUAP usług przez podmioty inne niż podmioty publiczne w rozumieniu ustawy o informatyzacji, o ile realizują w zakresie swojej działalności zadania publiczne. Podmioty te uzyskiwałyby możliwość wystawienia danej usługi na ePUAP za zgodą ministra właściwego do spraw informatyzacji - czytamy w założeniach.

Zmiany w innych ustawach

Nowelizacja ma zmienić także Kodeks postępowania administracyjnego. Obecnie jest on tak skonstruowany, że wprowadza podział na formę pisemną i formę dokumentu elektronicznego. Z tego powodu w niektórych czynnościach dopuszczalna była jedynie forma pisemna dokumentu. Proponowane zmiany mają dopuścić także zastosowanie dokumentów elektronicznych.

Ponadto...

- Ustawa rozszerzy także zakres prawa strony do elektronicznego wglądu w akta sprawy. W obecnym stanie prawnym dostęp on-line do akt sprawy zawężony pozostaje jedynie do „pism w formie dokumentu elektronicznego wnoszonych do organu administracji publicznej lub przez niego doręczanych”. Wyłącza to możliwość zapewnienia dostępu w pozostałym zakresie do akt sprawy. Projekt nowelizacji dopuści elektroniczny wgląd w akta sprawy w pełnym zakresie, co odciąży stronę od konieczności stawiania się w siedzibie organu w celu realizacji tego uprawnienia - czytamy w dokumencie. 

Sonda
Korzystałeś choć raz z usług e-administracji?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
  • a jest u nas coś takiego?
wyniki  komentarze

Jeszcze jeden ciekawy element założeń to zmiana ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. MAC stwierdza, że na chwilę obecną nie ma podstaw prawnych do komunikacji elektronicznej w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Zdaniem resortu należy dążyć do tego, aby informatyzacja postępowania sądowo-administracyjnego umożliwiła kompleksowe zastosowanie nowych technologii. Dotyczy to utrwalania pism stron w postaci elektronicznej, elektronicznego wglądu w akta sprawy oraz doręczania pism.

Założenia zostały przekazane do konsultacji. Ciekawie będzie zobaczyć przepisy, jakie powstaną w oparciu o te założenia. 

Na marginesie warto odnotować, że to tylko pierwszy etap z planowanych działań MAC. Ministerstwo chce, aby w przyszłości powstała całkiem nowa ustawa o wykonywaniu zadań publicznych drogą elektroniczną. To ona ma ostatecznie zrównać dokumenty papierowe i elektroniczne.

 

Założenia do nowelizacji ustawy o informatyzacji

Czytaj: MAC: Nowa ustawa zrówna dokumenty elektroniczne i papierowe


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930