Drony to tańszy sposób na zdjęcia lotnicze do map - wideo

22-11-2013, 14:07

Dla amatorów tworzących otwarte mapy robienie zdjęć lotniczych mogło być kiedyś marzeniem. Dziś jednak mamy drony, które tanio i samodzielnie wykonają prace w tym zakresie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Małe bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, coraz częściej wykorzystywane są do prac niezwiązanych z inwigilacją lub wojskiem. Drony mogą służyć do płoszenia ptaków lub dostarczania drobnych towarów. Zdarzyło się już nawet, że dron uratował człowieka.

Kolejnym ciekawym zadaniem dla dronów może być pomoc w robieniu map. W sieci dostępne są mapy Google i innych firm, ale wiele osób dostrzega potrzebę stworzenia naprawdę otwartych map. Tego typu wiki-mapy są tworzone przez amatorów np. w ramach projektu OpenStreetMap.

Twórcy otwartych map nie mają takich możliwości, jak technologiczni giganci. Nie mogą uzyskać dostępu do zdjęć satelitarnych, a robienie zdjęć lotniczych też wymaga dużych środków, choć drony właśnie zaczynają to zmieniać.

Ludzie stojący za MapBox pochwalili się na swoim blogu, w jaki sposób zrobili lotnicze zdjęcia terenu o powierzchni ok. 40 hektarów. Użyli do tego celu drona eBee od senseFly, który z wysokości 120 metrów wykonał ponad 225 zdjęć. Urządzenie nie wymaga pilotowania. Użytkownik jedynie definiuje obszar działania, a samolocik wykonuje autonomiczny lot, w czasie którego robi zdjęcia kamerą 16 MP. Film poniżej przedstawia go w akcji.

Dron eBee może latać w powietrzu przez 45 minut z prędkością 36-57 km/h. Potrafi się oprzeć wiatrom do 45 km/h. Nawet lądowanie odbywa się automatycznie, przy czym samolot, krążąc przed lądowaniem, sprawdza wiatr i wybiera optymalną ścieżkę.

Oczywiście samo zrobienie zdjęć nie wystarcza do przygotowania map. Cały ten materiał trzeba odpowiednio obrobić, ale wymaga to już tylko oprogramowania i chęci, co dla mapowych zapaleńców jest mniejszym problemem. 

Czytaj także: Sieć dronów do przesyłania rzeczy tańsza niż kolej lub drogi - wideoSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.