Dell pobiera opłatę za instalację Firefoksa. Mozilla nie jest zadowolona

06-03-2014, 12:32

Dell oferuje Brytyjczykom Firefoksa na nowych komputerach za 16 funtów. Mozilli to się nie podoba i nie jest pewne, czy Dell nie narusza pewnych zasad.

Serwis The Register chyba jako pierwszy wypatrzył, że na brytyjskich stronach firmy Dell jest oferta kupna komputera z przeglądarką Firefox. Co istotne, instalacja tej darmowej przeglądarki jest dodatkową usługą, która kosztuje 16,25 funtów, czyli około 82 zł. Może to dziwić, gdyż Firefox jest aplikacją absolutnie darmową.

Mozilla widzi problem - jej znak

The Register dowiedział się, że Mozilla konsultuje się z prawnikami w tej sprawie. Podobne informacje podaje The Next Web, któremu przedstawiciele Mozilli powiedzieli, że Dell nie ma żadnego porozumienia z fundacją w tej sprawie.

Rzecznik Mozilli zasugerował, że mogło dojść do naruszenia zasad dotyczących wykorzystania znaku towarowego Mozilli. Mozilla ustaliła, że jeśli posługujesz się jej znakami w celu rozprowadzania niezmienionych plików binarnych, nie możesz brać za to opłat. W tej sytuacji zabronione jest również pobieranie opłat za dystrybucję, wiązanie Firefoksa płatną usługą, zbieranie danych itd.

mem

Dell - to opłata za instalację

Czy to oznacza, że Dell z pewnością naruszył prawa Mozilli? Sama firma nie ma sobie nic do zarzucenia i tłumaczy, że opłata w wysokości 16,25 funtów jest pobierana za usługę instalacji. Dell uważa, że musi pokryć koszty związane z pracą ludzi, którzy te przeglądarki instalują.

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, sprawa jest dość złożona. Dla Della opłata za usługę instalacji nie jest tym samym co opłata za produkt lub opłata za dystrybucję. Z drugiej strony ta instalacja jest elementem procesu dystrybucji (tj, rozprowadzania Firefoxa na nowych komputerach Della), a więc w pewnym sensie Dell bierze pieniądze za dystrybucję.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Dell ma prawo pobierać opłaty za usługę instalacji Fx?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Część osób zapewne powie, że oprogramowanie open source powinno być dostępne także do wykorzystania także komercyjnego. Z drugiej strony jest w pełni zrozumiałe, że Mozilla nie chce, by jej znak towarowy łączono z jakąś płatną usługą Della. Mozilla pilnuje tego, aby jej znak kojarzono z wolnością, bezpłatnością itd.

Dell mógłby łatwo rozwiązać problem. Mógłby stworzyć na podstawie Firefoksa własną przeglądarkę i pobierać opłaty za jej instalację, nie stosując znaku Mozilli. Tu znów pojawia się problem, bo ludzie znają i lubią Firefoksa, a niekoniecznie zapłacą za instalację jakiegoś "Dellfoksa". A może Dell mógłby odpalić Mozilli kilka funtów za korzystanie ze znaku?

Czytaj także: Mozilla chce smartfonów za 25 dolarów, ale Firefox OS ma też większe ambicje


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy