Chiny odetną dostęp do serwisów wideo

04-01-2008, 15:26

Co wspólnego ze sobą mają takie serwisy jak YouTube, Metacafe i Stage6? Żaden z nich "nie służy ludowi i socjalizmowi" i dlatego też z końcem stycznia br. dostęp do nich zostanie w Chinach zablokowany, o czym poinformowały już tamtejsze władze.

Już w sierpniu w Pekinie odbędą się letnie igrzyska olimpijskie, które zaprezentować mają światu chińskie państwo z jak najlepszej strony. Nie przeszkadza to jednak reżimowi w dalszym zaciskaniu pętli cenzury na treści znajdujące się w internecie.

Na celowniku znalazły się tym razem serwisy filmowe, które (jak głosi oficjalne stanowisko władz) przyczyniają się do rozpowszechniania pornografii, ujawniania tajemnic państwowych, jak również destabilizacji społeczeństwa oraz psucia reputacji Chin.

W związku z tym dostęp do serwisów umożliwiających zamieszczanie i odtwarzanie materiałów filmowych z dniem 31 stycznia ograniczony zostanie jedynie do witryn należących do firm kontrolowanych bezpośrednio przez państwowe władze.

Nie wiadomo jeszcze do końca, jak na nowe przepisy zareagują najwięksi światowi gracze. Niewykluczone, iż Google, które wcześniej zgodziło się ocenzurować wyniki swej chińskiej edycji wyszukiwarki, zaproponuje tamtejszemu reżimowi opracowanie lokalnej, okrojonej wersji YouTube, która będzie już "służyć ludowi" i tym samym dopuszczona zostanie na rynek.

Sytuacja taka miała już miejsce w przeszłości - po usunięciu kontrowersyjnych treści na żądanie tajskich władz w sierpniu ub.r. YouTube mógł powrócić po dłuższej przerwie do Tajlandii.

Warto przypomnieć, iż w październiku zeszłego roku organizacja "Reporterzy bez granic" opublikowała obszerny raport opisujący mechanizmy działania chińskiej cenzury w internecie. Dokument, który miał wywrzeć na władzach nacisk i doprowadzić do złagodzenia kontroli Sieci, został najwyraźniej przez Pekin zignorowany.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag Stage6tag Metacafetag filtrytag Chinytag blokady
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031