BitTorrent największym siedliskiem piractwa. Polska w czołówce

13-05-2009, 15:18

Sieć BitTorrent to największe siedlisko łamania praw autorskich w internecie - wynika z raportu firmy BayTSP, zajmującej się namierzaniem internautów naruszających prawa autorskie. Polska natomiast znalazła się w pierwszej 10 krajów z największa liczbą pogwałceń tego prawa.

Zebrane przez BayTSP na przestrzeni 2008 roku dane dotyczące pobieranej z internetu zawartości posłużyły utworzeniu raportu pokazującego, z jakich źródeł pochodzi najwięcej naruszających prawo plików.

Największe źródła pirackich plików wg BayTSP
fot. TorrentFreak - Największe źródła pirackich plików wg BayTSP
Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje sieć BitTorrent, a tuż za nią sklasyfikowany został eDonkey. Pozostałe miejsca wydają się mieć marginalną skalę w porównaniu do dwójki liderów.

W komentarzu do raportu dyrektor generalny BayTSP Mark Ishikawa powiedział: "BitTorrent i eDonkey są przystosowane do dystrybucji dużych plików i pomimo wzrastającej popularności streamingu wideo, to w dalszym ciągu są one głównymi miejscami łamania praw autorskich".

Udział krajów w naruszaniu praw autorskich wg BayTSP
fot. TorrentFreak - Udział krajów w naruszaniu praw autorskich wg BayTSP
Badania firmy objęły również kraje i ich udział w naruszaniu praw autorskich przez internautów. Pierwsze miejsce zajęła Hiszpania. Drugie i trzecie miejsce to również dominacja europejskich krajów - podium zapełniły Włochy i Francja. USA natomiast zanotowało duże obniżenie piractwa i spadło z pierwszego na czwarte miejsce. Polska znalazła się na ósmej pozycji, o dwa oczka wyższej niż w 2007 roku.

France Telecom, Telefonica De Espana oraz Telecom Italia - najwięksi providerzy usług internetowych we Francji, Hiszpanii i Włoszech zanotowali po ponad 2 miliony naruszeń praw autorskich. Natomiast wysoka pozycja Hiszpanii już wcześniej zwróciła uwagę USA, które domaga się w tym kraju zmiany prawa, chroniącego do tej pory piratów.

BayTSP szczyci się faktem identyfikowania ponad 16 milionów aktów naruszania praw autorskich dziennie i wysyłaniem więcej niż miliona pism miesięcznie do swoich klientów (providerów usług internetowych) zawierających dane najbardziej zuchwałych piratów.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy