Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczne dokumenty - rozmowa z Krzysztofem Wójtowiczem

15-04-2015, 15:55

Z danych opublikowanych w Check Point 2014 Security Report wynika, że w 2013 roku 84% firm pobrało zainfekowane dokumenty i padło ofiarą wirusów komputerowych. Niepokojący jest fakt, iż z roku na rok rośnie niebezpieczeństwo ataków hakerskich nie tylko na firmy lecz administrację rządową, sektor finansowy, energetyczny oraz zdrowia.

Ten problem dotyczy także Polski. Z nowego raportu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że w zeszłym roku polskie państwowe instytucje zostały zaatakowane ponad 5 tysięcy razy, z kolei aż 20 procent ataków na było zaliczone jako poważne albo bardzo poważne.

Jak twierdzi ABW, hakerzy często wykorzystują do włamań ludzką naiwność. W 2014 roku CERT, czyli Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe zarejestrował 119 incydentów typu „inżynieria społeczna”, co w porównaniu do roku ubiegłego stanowiło wzrost o 350 procent (w 2013 roku zarejestrowano zostało zaledwie 34 ataki). 

Krzysztof WójtowiczMetody ataku nieustannie się zmieniają, a ich częstotliwość rośnie z każdym dniem. Mimo to dokumenty są nadal jednym z najgroźniejszych wektorów rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania – twierdzi Krzysztof Wójtowicz, dyrektor generalny Check Point Software Technologies Polska.

 

Firmy potrzebują coraz skuteczniejszych zabezpieczeń przed tymi atakami. Wg Wójtowicza rozwiązaniem problemu może być wprowadzone właśnie rozwiązanie Threat Extraction firmy Check Point, polegające na całkowitym zabezpieczeniu dokumentów firmowych z systemem dającym możliwość rekonstrukcji plików bez potencjalnie szkodliwych składników, gwarantując stuprocentowe bezpieczeństwo tak przetworzonego dokumentu.  Rozwiązanie firmy Check Point zabezpiecza organizację zarówno przez znanymi, jak i nieznanymi zagrożeniami. Threat Extraction to nowa, rewolucyjna technologia, która pozwala zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo sieci przez dopuszczenie do niej wyłącznie bezpiecznych dokumentów .

 

 Jak dokładnie działa Threat Extraction?

W tradycyjnym podejściu dokumenty są skanowane w celu wykrycia i usunięcia szkodliwego kodu, co nie gwarantuje absolutnego bezpieczeństwa. Taki poziom bezpieczeństwa może zapewnić tylko zapobiegawcze usuwanie potencjalnie niebezpiecznych elementów dokumentów. Check Point Threat Extraction to nowa, rewolucyjna technologia, która pozwala zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo sieci przez dopuszczenie do niej wyłącznie bezpiecznych dokumentów.

 

Jaka jest skala zagrożenia atakami na świecie?

Hakerzy doskonale zdają sobie sprawę z luk w zabezpieczeniach i coraz częściej wykorzystują słabości systemów informatycznych firm. W ciągu ostatniego roku liczba incydentów naruszających bezpieczeństwo informatyczne spółek na całym świecie wzrosła o 48 proc. w Europie, w tym w Polsce - o około 41 proc. - wynika z raportu PwC z 2015 roku. Rocznie na cyberprzestępczości gospodarka światowa traci ok. 375-575 mld USD, co w przeliczeniu na firmę daje straty w wysokości średnio ok. 3 mln USD w 2014 r. Oznacza to, że koszty ponoszone przez firmy na świecie w związku z cyberatakami wzrosły w ciągu ostatniego roku aż o 34%


Ostatnie artykuły:
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031