Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Apple traci udziały w rynku smartfonów. Android rządzi, Windows powoli rośnie

08-08-2013, 13:02

Android ma już niemal 80% rynku smartfonów. Tymczasem iOS zaczyna tracić udział w rynku i bez nowego zachwycającego iPhone'a to się nie zmieni.

Firma IDC przedstawiła wczoraj swoje oszacowania dotyczące rynku smartfonów w drugim kwartale 2013 roku. Wynika z nich, że na świecie sprzedano 234,6 mln smartfonów, co stanowi wzrost o 51,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Android umacnia pozycję lidera

Liderem rynku pozostaje Android i jego udziały ciągle rosły. Jeszcze rok temu miał on niecałe 70% rynku, teraz ma niecałe 80%. Ogólna liczba sprzedawanych urządzeń z Androidem wzrosła o 73% rok do roku.

Również Microsoft ma powody do radości, bo urządzenia z Windows Phone zanotowały ponad 77% wzrostu sprzedaży. Udział tego systemu w rynku zwiększył się nieznacznie z 3,1% w II kwartale 2012 roku do 3,7% w II kwartale 2013.

Tymczasem urządzenia z iOS zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie "tylko" 20%. W związku z tym ich udział w rynku spadł do 13,2% w II kwartale 2013. W analogicznym okresie roku poprzedniego iOS miał ponad 16% rynku. 

tabela

Analitycy nie są zdziwieni spadkiem udziałów Apple. iPhone jest produktem, którego sprzedaż zależy od cyklu wydań. Od września 2012 roku firma Apple nie pokazała niczego nowego i dzięki temu konkurencja mogła zwrócić na siebie uwagę. Kolejnego iPhone'a poznamy być może w tym roku i ciekawie będzie zobaczyć, jak to wpłynie na udział iOS w rynku. 

Sonda
Czy Apple odzyska udziały w rynku po wypuszczeniu nowego iPhone'a?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Jeśli chodzi o rynek urządzeń z Androidem, wciąż króluje na nim Samsung, ale jego udział spadł do 39% (rok wcześniej wynosił 44%). Duże wzrosty sprzedaży zanotowały firmy LG i Lenovo. Obie dostarczają ponad 6% smartfonów z systemem od Google.

Na rynku urządzeń z Windows OS niekwestionowanym liderem jest Nokia (81,6% udziałów w rynku), ale zaczyna ona tracić udziały na rzecz Samsunga, który ma już ponad 11% tego rynku. 

Czytaj: Ubuntu Edge: Małe szanse na zebranie 32 mln dolarów, ale i tak będzie sukces


Źródło: IDC