Apple: 40 mld pobranych aplikacji i miliardy dolarów dla deweloperów

08-01-2013, 11:25

Aplikacje ze sklepu App Store były pobierane 40 mld razy i połowa wszystkich pobrań przypada na rok 2012. Co być może ważniejsze - ludzie chętnie za pobrania płacili, dzięki czemu do deweloperów trafiły miliardy dolarów. Jak to się ma do wyników innych sklepów?

Firma Apple potrafi zwrócić na siebie uwagę nawet w momencie, gdy trwają targi CES 2013, na których tej firmy jak zwykle nie ma. Wczoraj producent iPhone'ów wydał komunikat dotyczący wyników swojego sklepu z mobilnymi aplikacjami - App Store.  Co z niego wynika?

  • W sumie sklep App Store zanotował 40 mld unikalnych pobrań aplikacji, nie licząc pobrań ponownych oraz aktualizacji.
  • Tylko w roku 2012 zanotowano połowę, czyli 20 mld pobrań, a więc App Store notował imponujący wzrost.
  • Miesiącem rekordowym był grudzień 2012, kiedy zanotowano ponad 2 mld pobrań.
  • Liczba aktywnych kont w App Store sięgnęła 500 mln.
  • Deweloperzy stworzyli ponad 775 tys. aplikacji dla urządzeń iPhone, iPad oraz iPod touch.
  • 300 tys. aplikacji stworzono z myślą o tablecie iPad.
  • Twórcom aplikacji wypłacono 7 mld dolarów wynagrodzeń za aplikacje.

zdjęcie
fot. William Hook

App Store o pół roku przed Google Play

Powyższe liczby oczywiście trzeba analizować w pewnym kontekście, aby lepiej rozumieć ich znaczenie.

We wrześniu tego roku firma Google chwaliła się, że jej sklep Google Play zanotował 25 mld pobrań. Oczywiście od tego czasu liczba pobrań musiała wyraźnie wzrosnąć, szczególnie po świętach, ale jeśli Apple zanotowała 20 mld pobrań w samym roku 2012, to wydaje się, że na rynku aplikacji mobilnych Apple jest górą, mimo iż jej urządzenia są mniej powszechne niż urządzenia z Androidem. Tę tezę potwierdzają zresztą inne analizy.

Apple już w marcu 2012 roku ogłosiła przekroczenie progu 25 mln pobrań. Również wtedy Apple ogłosiła, iż suma wypłacona deweloperom osiągnęła 4 mld dolarów. Wynika z tego jasno, że App Store nie tylko wyprzedza Google Play o jakieś pół roku (jeśli chodzi o dynamikę rozwoju), ale w roku 2012 musiał zanotować bardzo gwałtowny wzrost przychodów z aplikacji płatnych. 

Mobilny sklep z aplikacjami prowadzi jeszcze firma Microsoft, ale - jak dotąd - nie podała ona żadnych liczb dotyczących pobrań. Prawdopodobnie firma z Redmond nie ma się czym chwalić, przynajmniej w porównaniu z konkurentami.

Wiadomość do deweloperów

Podawanie powyższych liczb ma znaczenie nie tylko wizerunkowe. Apple wysyła w ten sposób wiadomość do deweloperów - "róbcie aplikacje dla nas, bo to się opłaca!".

Sonda
Jak oceniasz ekosystem aplikacji Apple?
  • jest OK, daje zarobek i to się liczy
  • nawet jeśli daje zarobić, jest szkodliwie krępujący
  • mało mnie to obchodzi
wyniki  komentarze

Czy faktycznie się opłaca? Cóż, z pewnością miło jest dostać kawałek z tortu wartego 7 mld dolarów, ale kilkudziesięciu deweloperów dostaje bardzo duże kawałki tortu, podczas gdy reszta musi zadowolić się okruszkami. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że Apple stworzyła ekosystem aplikacji nie tylko wydajny ekonomicznie, ale także w pełni podlegający jej woli. Wybór między swobodą a pieniędzmi czasem wydaje się prosty i bezbolesny, innym razem powoduje wielkie rozczarowania. 

Czytaj także: Apple i patenty uderzają w... niepełnosprawne dziecko


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930