Waloryzowanie cen usług telekomunikacyjnych nie jest zmianą warunków umowy - wyrok TSUE

26-11-2015, 15:19

Operator zmieniał swoje ceny w zależności od wskaźnika cen konsumpcyjnych. Czy to znaczy, że operator zmieniał umowę? Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w tej sprawie.

Abonenci usług telekomunikacyjnych mają prawo wycofać się z umowy bez konsekwencji, jeśli operator zmienił warunki usługi. Jest to uregulowane nie tylko w prawie polskim, ale także w unijnej dyrektywie o usłudze powszechnej. 

Na gruncie tych przepisów pojawił się ciekawy problem. Austriacki operator A1 Telekom stosował w umowach postanowienia, które przewidywały, iż abonenci nie mogą wycofać się z zawartej umowy, jeżeli opłaty są waloryzowane w zależności od rocznego obiektywnego wskaźnika cen konsumpcyjnych (ustalonego przez austriacki urząd statystyczny).

Postanowienia operatora nie spodobały się austriackiemu stowarzyszenie konsumentów. Sprawa trafiła wreszcie do najwyższego sądu w Austri (Gerichtshof ). Ten postanowił ustalić, czy waloryzacja opłat stanowi zmianę warunków umowy w rozumieniu unijnej dyrektywy. Gdyby stanowiła, abonenci A1 mogliby rozwiązywać umowy po zmianie cen.

TSUE: Waloryzowanie jest obiektywne

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że waloryzacja cen nie jest zmianą warunku umowy (sprawa C-326/14)

Zdaniem Trybunału prawodawca Unii dopuścił możliwość, że przedsiębiorstwa świadczące usługi łączności elektronicznej będą miały uzasadniony interes w zmienianiu cen i opłat. Trybunał zauważył ponadto, że sporne postanowienie zawarte w ogólnych warunkach spółki A1 Telekom przewiduje waloryzację opłat w zależności od rocznego obiektywnego wskaźnika cen konsumpcyjnych ustalonego przez instytucję publiczną. Nie jest to zatem arbitralne manipulowanie ceną, ale obiektywna, jasna metoda przeliczania ceny. 

Zdaniem Trybunału taka waloryzacja nie stawia użytkowników końcowych w sytuacji umownej innej niż ta wynikająca z umowy. W konsekwencji nie można jej uznać jej za zmianę warunków umowy w rozumieniu dyrektywy.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031