Pompa ciepła - czy warto ogrzewać nią dom?

28-03-2019, 06:28

Temat ogrzewania domu pompą ciepła budzi skrajne emocje. Powodem tego są koszta, jakie trzeba ponieść na instalację tego systemu ogrzewania, jak i czas, jaki musi upłynąć zanim inwestycja się zwróci. Biorąc jednak pod uwagę rosnące ceny gazu, oleju opałowego i węgla, zainstalowanie w domu źródła energii czerpiącego z zasobów naturalnych to wcale nie jest taki głupi pomysł. Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła?

pompa ciepła

Pompa ciepła - co warto wiedzieć?

Pompa ciepła to bezobsługowe urządzenie grzewcze, które do pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Zimą grzeje, a latem chłodzi. Zasadę działania pompy ciepła można przyrównać do zasady działania domowej chłodziarki - z jednej strony (wejściowej) pobiera ciepło o niskiej temperaturze, a oddaje je o wyższej temperaturze po drugiej stronie (ogrzewania). Z 1 kW energii elektrycznej produkuje 4 kW energii cieplnej. Jeśli chodzi o źródła ciepła niskotemperaturowego to jest nim m.in. powietrze, woda lub grunt.

 

Dlaczego opłaca się wybrać pompę ciepła?

Osoby stojące przed decyzją czym ogrzewać dom mają ciężki orzech do zgryzienia. Jeśli chodzi o pompy ciepła trudno jest przełknąć wysoką cenę urządzenia i koszty jego instalacji. Wliczając montaż i budowę gruntowego wymiennika ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ci którzy z tego powodu zaczęli się wahać co wybrać powinni podejść do tematu z nieco innej strony. Zakup pompy ciepła należy potraktować jako inwestycję. Za kilka lat ceny paliw będą jeszcze wyższe niż teraz, a osoby, które zdecydowały się postawić na pompę będą ponosić co miesiąc mniejsze koszta związane z ogrzewaniem domu niż osoby, które będą ogrzewać go energią elektryczną i to nawet o 300-400 złotych!

 

Pompa ciepła czy gaz?

Niektórzy cenią pompę ciepła za to, że nie zmusza ona do wprowadzenia do domu gazu. Wśród społeczeństwa panuje strach przed tym wybuchowym paliwem, dlatego nie każdy chce mieć do niego bezpośredni dostęp. Jeśli zrezygnujesz z przyłącza gazu to możesz liczyć na spore oszczędności z tego tytułu, jako że koszt jego wykonania nierzadko bywa bardzo wysoki. 

Mieszkasz w Zielonej Górze lub okolicy i chcesz porównać koszty związane z ogrzewaniem domu pompą ciepła a gazem? W internecie znajdziesz darmowe kalkulatory kosztów, dzięki którym dowiesz się, ile będzie kosztować Cię pompa ciepła z Zielonej Góry a ile kocioł gazowy. Skorzystaj z nich, zanim podejmiesz ostateczną decyzję czym ogrzewać dom.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. fizkes


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: