Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"Internet w walizce" pomoże w walce z cenzurą

13-06-2011, 11:24

Cenzurowanie sieci, czy nawet całkowite blokowanie do niej dostępu to coraz częstsze praktyki w wielu państwach. Dzięki "internetowi w walizce" możliwa będzie skuteczna walka z takim procederem.

Niedawno Eric Schmidt pesymistycznie stwierdził, że już niedługo każdy kraj może skończyć ze swoim własnym internetem. Okazuje się, że powstanie alternatywnych sieci jest bliższe, niż mogło się wydawać.

>>Czytaj także: Rosyjski bank będzie testował klientów wykrywaczem kłamstw

Sonda
Każde państwo będzie miało swój własny internet?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

New York Times informuje o nowym projekcie promowanym przez sekretarz stanu Hillary Clinton, który sfinansowany został przez grant w wysokości 2 mln dolarów z amerykańskiego Departamentu Stanu. Całość określana jest tajemniczo jako "internet w walizce".

W rzeczywistości pomysł jest bardzo prosty i polega na zbudowaniu alternatywnej infrastruktury sieciowej w państwie, które blokuje lub ogranicza dostęp do internetu. Jak podkreśla szef projektu Sascha Meinrath, dzięki zbudowaniu alternatywy rządy będą miały znacznie większe trudności z monitorowaniem bądź blokowaniem dostępu do informacji.

Rozwiązanie miałoby trafić m.in. do Chin, Iranu, Korei Północnej czy na Kubę oraz do postsowieckich krajów Azji Środkowej. Innymi słowy, wszędzie, gdzie cenzura jest na porządku dziennym.

Sam system od strony technicznej składa się m.in. z bezprzewodowych anten, laptopa pozwalającego na zarządzanie infrastrukturą, kabli ethernetowych oraz dysków, które umożliwiłyby instalowanie oprogramowania na kolejnych maszynach. Już teraz wiadomo, że największe trudności sprawi prawdopodobnie właśnie transport tego typu zestawów do wspomnianych wcześniej państw.

>>Czytaj także: Standard Allegro zastąpił Super Sprzedawcę


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: New York Times



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR