Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dominacja mężczyzn w edukacji jest mitem?

11-03-2011, 21:34

Kobiety są lepiej wykształcone, coraz częściej prowadzą własną działalność gospodarczą i kierują przedsiębiorstwami. Ostatecznie zarabiają mniej od mężczyzn. Czy nadal „mężczyzna głową, a kobieta szyją”?

Według najnowszych danych GUS Polki stanowią niemal 60% wszystkich studentów rodzimych uczelni. Panowie pozostają w mniejszości zarówno w gronie żaków szkół publicznych (44%), jak i prywatnych (39%). Kobiety znacznie częściej stawiają też na własny rozwój za pomocą szkoleń tradycyjnych i internetowych - wynika z danych portalu Edustacja.pl.

>> Czytaj też: Mosty połączą kobiety z całego świata (wideo)

Sonda
Kto lepiej radzi sobie w życiu?
  • kobieta
  • mężczyzna
  • nie ma reguły
wyniki  komentarze

Polki czytają więcej książek lub prasy, czego dowodzą aktualne badania Biblioteki Narodowej za rok 2010. Ogólny wskaźnik czytelnictwa w naszym kraju nie napawa optymizmem, gdyż wynosi tylko 44%. Jednak dobre imię ratują kobiety, z których połowa deklaruje korzystanie z dobrodziejstw literatury w przeciwieństwie do panów – tylko 38% z nich miało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę w ręku.

Według danych Edustacja.pl to z Mazowsza pochodzi aż co czwarta kobieta, która chce podnosić swoje kwalifikacje za pomocą e-learningu. 13% pań zainteresowanych szkoleniami pochodzi z Wielkopolski, 11% z Dolnego Śląska, a 10% z okręgu łódzkiego. Niższe pozycje przypadły w udziale regionowi małopolskiemu i lubelskiemu (odpowiednio po 5%).

Niestety, pomimo głodu wiedzy i chęci szkolenia się, kobiety zarabiają o wiele mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Panowie rzadziej opuszczają mury uczelni wyższych z dyplomem magistra, mniej czytają i rzadziej podnoszą swoje kwalifikacje. Mimo to, według przytaczanych w mediach analiz portalu wynagrodzenia.pl, gdy mężczyzna dostaje na rękę 4 tys. zł, jego kobieca konkurencja wzbogaca się tylko o 3 tys. zł. Z tego powodu panie coraz częściej rzucają dotychczasową pracę i zakładają własną działalność gospodarczą.

>> Czytaj też: Kobiety rządzą zakupami w internecie

Według Eurostatu kobiety prowadzą już co trzecią firmę w Polsce, a wiele z nich osiąga niemałe sukcesy. Kilka lat temu razem z koleżanką założyłyśmy firmę zajmującą się opieką domową nad obłożnie chorymi pacjentami. W tej chwili zatrudniamy ponad 80 pielęgniarek i rehabilitantów, staramy się też być na bieżąco i brać udział w branżowych szkoleniach – mówi Bożena Kwaśniewska, szefowa firmy świadczącej usługi medyczne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR