Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy program komputerowy jest wynalazkiem

GazetaPrawna.pl 13-07-2010, 07:22

Programy komputerowe nie są uznawane za wynalazki, o ile europejskie zgłoszenie patentowe lub patent europejski dotyczą programów komputerowych jako takich. Ich ochrona na gruncie prawa autorskiego obejmuje bezprawne kopiowanie.

Europejski Urząd Patentowy będzie kontynuował udzielanie patentów na rozwiązania realizowane za pomocą komputera zgodnie z dotychczas wypracowaną praktyką i orzecznictwem. Jest ono powszechnie uważane przez ekspertów za sprzyjające ochronie patentowej oprogramowania.

W maju 2010 r. Rozszerzona Komisja Odwoławcza Europejskiego Urzędu Patentowego potwierdziła brak rozbieżności w dotychczasowej linii orzecznictwa w tym zakresie.

Sonda
Moim zdaniem patenty:
  • Wpływają pozytywnie na rozwój ludzkości
  • Wpływają negatywnie, ograniczając rozwój ludzkości
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Programy komputerowe są chronione jako utwory na gruncie prawa autorskiego. Ochrona ta zabezpiecza programy głównie przed bezpośrednim nieuprawnionym kopiowaniem. Nie zapewnia jednak ochrony ogólnych algorytmów czy samej koncepcji działania programów.

Instrumentem zapewniającym znacznie szerszy zakres ochrony są patenty udzielane na wynalazki, które są nowe i nieoczywiste. Od lat przedmiotem zagorzałych sporów w Europie jest to, w jakim zakresie programy komputerowe i rozwiązania realizowane za pomocą komputera powinny być uznawane za wynalazki.

O zakresie ochrony patentowej przyznawanej programom komputerowym decydują obecnie urzędy patentowe poszczególnych krajów lub Europejski Urząd Patentowy (gdy wynalazek zgłaszany jest w trybie patentu europejskiego).

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Kiedy program komputerowy jest wynalazkiem

Adam Pawłowski

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR