Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Scrabble, komputerowy saper i tryktrak sprzeczne z ustawą hazardową

GazetaPrawna.pl 02-07-2010, 13:47

Czy komputerowy saper to hazard w czystym wydaniu? Tak uważa kancelaria prawna Hammonds LLP, która reprezentuje przedstawicieli polskiej branży hazardowej przed Komisją Europejską w ich sporze z rządem.

Kilkanaście dni temu do KE trafiła kolejna skarga dotycząca ustawy o grach hazardowych. Prawnicy Hammondsa, międzynarodowej kancelarii z siedzibą w Brukseli, twierdzą, że przepisy ustawy są sprzeczne z traktatem unijnym.

Hammonds skarży się na to, że polska ustawa hazardowa narusza fundamenty UE, tj. swobodny przepływ towarów, swobodę przedsiębiorczości i swobodę świadczenia usług. W jaki sposób? Przede wszystkim przez zbyt szeroką definicję tego, czym są produkty hazardowe.

Prawnicy przekonują, że pod ustawową definicję gier na automatach podpadają nawet strony internetowe z takimi grami, jak saper, tryktrak lub „walnij świstaka”. Dlaczego? – Bo gracz musi się wykazać szybką reakcją, by uderzyć w ukazujące się cele – czyli gra zawiera element losowości i wykonywana jest na urządzeniu elektronicznym, co wyczerpuje ustawową definicję. Podobnie jest ze scrabble’em, bo wybór kostek z literami jest losowy – przekonuje Hammonds. I przypomina, że ustawa hazardowa zezwala na prowadzenie gier na automatach jedynie w kasynach.

Prawnicy kancelarii wskazują, że ustawa nałożyła kontrolę na sektory, które nie są hazardem, tylko rozrywką. A w efekcie ograniczyła swobodę świadczenia usług. – Czy granie w pasjansa na komputerze w kawiarence internetowej jest zgodne z ustawą hazardową? – dociekają. Bo zgodnie z definicją automatu do gry gracz nie musi uzyskać na nim wygranej pieniężnej lub rzeczowej.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Scrabble, komputerowy saper i tryktrak sprzeczne z ustawą hazardową

Artur Grabek

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Era z f@kturą na e-mail



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR