Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pirat komputerowy trafi do więzienia na pół roku

30-06-2010, 10:37

28 maja br. Sąd Rejonowy w Płocku zarządził wykonanie kary 6 miesięcy pozbawienia wolności wobec Marcina W. skazanego trzy lata wcześniej za kradzież programów komputerowych.

W maju 2007 roku Sąd Rejonowy w Płocku skazał Marcina W. za popełnienie przestępstwa z art. 278 §2 Kodeksu karnego (uzyskanie programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności.

>> Czytaj też: Policja wkroczyła do mieszkań piratów

Sonda
Jesteś przeciwny piractwu?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

W toku postępowania ustalono, że szkoda producentów oprogramowania powstała z winy oskarżonego wyniosła ponad 22 000 zł. Wydając wyrok, Sąd zawiesił jego wykonanie na okres próby wynoszący 3 lata, jakkolwiek zobowiązał skazanego do naprawienia szkody wyrządzonej poszkodowanym producentom oprogramowania i zapłaty na ich rzecz łącznie kwoty 16 091 zł w terminie 2 lat i 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.

Zważywszy, iż Marcin W. nie dokonał zapłaty w wyznaczonym terminie, a jego zachowanie sąd ocenił jako świadome i celowe uchylanie się od ciążących na nim obowiązków, na mocy artykułu 75 §2 Kodeksu karnego sąd zadecydował o zarządzeniu wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności. Pirat komputerowy spędzi w więzieniu 6 miesięcy.

>> Czytaj też: Nawet Chiny ograniczyły piractwo komputerowe

Marcin W. nie jest pierwszym piratem komputerowym skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. W 2008 roku Tigran T. został skazany przez sąd w Bydgoszczy na dwa lata więzienia za handel nielegalnym oprogramowaniem.

Tymczasem 76 proc. internautów w Polsce akceptuje piractwo. Ponad połowa nie widzi w tym procederze nic złego - wynika z badań Sztabu Antypirackiego w 2009 roku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Mapy pkt.pl z Wikipedią